مجله رسانه‌ای پر کاربرد است که به صورت چاپ تکثیر می‌شود چاپ مجله اغلب به صورت افست است، چاپ مجلات معمولاً با حجم بالا انجام می‌شود و با موادی مثل کاغذ، مقوا و پلاستیک تولید می‌شود؛ این نوع چاپ افست یا دیجیتال به جوهرهای مخصوص، کاغذهای خاص و ماشین‌های تخصصی نیاز دارد.

یکی از خدمات اصلی مجموعه اندیشه برتر، چاپ مجله به صورت افست یا دیجیتال با بالاترین کیفیت است. چاپخانه اندیشه برتر با داشتن بهترین، مدرن‌ترین و بروزترین دستگاه‌های چاپ توانسته است، تمامی نیازهای مشتریان بالقوه و بالفعل خود را برآورده سازد. برای چاپ انواع مجله با شماره‌های 02157818 و 02177505001 تماس حاصل فرمایید و یا به قسمت سامانه سفارش آنلاین که در سایت موجود است، مراجعه نمایید. با ما در ادامه این مطلب از مجتمع چاپ اندیشه برتر با همراه باشید تا درباره انواع چاپ مجله تبلیغاتی و نشریه با کاغذ تحریر و گلاسه مطالب مفیدی را در اختیار شما بگذاریم.

مقدمه چاپ انواع مجلات

چاپ مجله (چاپ نشریه) نوعی انتشار مطالب به شکل مکتوب است که از دستگاه‌های چاپ بزرگ و بروز افست و دیجیتال برای تولید در حجم بالا استفاده می‌شود. البته بسیاری از کسب و کارها از مجله برای معرفی برند کسب و کار خود استفاده می‌کنند.

اندیشه برتر با داشتن سال‌ها تجربه، آماده اشتراک تجربیات خود با شما در زمینه چاپ است. شاید از خود بپرسید که چاپ مجله بهتر است یا کاتالوگ و عمده تفاوت‌‎های آن شامل چه مواردی است. در چاپ مجله گلاسه یا کاغذ باید گفت که هزینه تولید کمتری نسبت به چاپ کاتالوگ شاهد خواهید بود. در جلد و صفحات مجله حتما نیاز به استفاده از کاغذی با جنس ضخیم یا گلاسه ندارید.

به همین دلیل بسیاری از افراد و کسب و کارها و یا سازمان‌ها به سمت چاپ مجله می‌روند. عموما تولید مجلات با استفاده از تکنیک‌های چاپ، برش، تا کردن و صحافی همراه است. چاپ مجلات اغلب در تعداد بالا انجام می‌شود و با توجه به رشد صنعت چاپ، پیشرفت‌‌های زیادی را در آن خواهید دید.

چاپ مجله چیست؟

مجله‌ها به عنوان رسانه‌های چاپی و مکتوب شناخته می‌شوند که شامل مطالب مختلف زیر خواهند شد:

 • مقالات متنوع
 • تصاویر مرتبط
 • نقاشی‌ها
 • تبلیغات

عموما چاپ انواع مجله به صورت افست و در تیراژ بالا انجام خواهد شد. امروزه از چاپ افست به عنوان راهکاری با صرفه اقتصادی بالا در کنار کیفیتی بی نظیر یاد می‌شود. سایز آ4 یا A4 یکی از اندازه‌های معمول برای این نوع چاپ است، همچنین کاغذ استفاده شده نیز از جنس تحریر یا گلاسه خواهد بود. نوع صحافی مفتول یا منگنه به صورت معمولی یا لوپ، نیز بیشترین استفاده را در طراحی و تولید مجله بسیار معمول است. توصیه می‌شود برای چاپ در تعداد پایین مجله حتما از چاپ دیجیتال مجله استفاده کنید.

چاپ مجله چیست؟

انواع چاپ مجله

چاپ انواع مجله به اشکال مختلفی با توجه به نیاز کاربر و مشتری انجام خواهد شد. در حالت کلی دو نوع زیر در این نوع چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • چاپ دیجیتال مجله که برای تیراژ پایین و محدود است.
 • چاپ افست مجله که مخصوص تیراژ بالای خواهد بود.

از چاپ مجلات بیشتر برای اطلاع رسانی و انتشار مقالات و اخبار، مثل روزنامه استفاده می‌شود. به طور عمومی چاپ در تعداد 2000 و 5000 نسخه و یا بالاتر از توجیه اقتصادی بالاتری برخوردار است. سایز رایج چاپ انواع مجله، در قطع رحلی یا همان A4 خواهد بود. چاپ به صورت رنگی و سیاه و سفید بر روی کاغذ تحریر یا گلاسه با گرماژ مختلف انجام خواهد شد. برای صحافی انواع مجله از دو نوع زیر بیشتر استفاده می‌شود:

 • صحافی منگنه و یا مفتول
 • صحافی چسب گرم

چاپ افست مجله

امروزه چاپ افست رایج‌ترین روشی است که برای چاپ مجلات استفاده می‌شود. این شامل ایجاد یک صفحه چاپ خواهد بود که با استفاده از روش‌های خاص و مختص به خود، انتقال تصویر روی کاغذ انجام می‌شود. فرآیند چاپ افست به صورت عمومی، برای نیازهای چاپ با حجم بالا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش، یک راه حل مقرون‌ به‌ صرفه برای تیراژ بالای چاپ مجله به حساب می‌آید.

چاپ مجله دیجیتال

چاپ دیجیتال مجله فرآیندی است که به وسیله آن یک نسخه از فایلی دیجیتال ایجاد می‌شود. این نوع چاپ نیاز شما به روش‌های سنتی و زمان بر را از بین خواهد برد. چاپ مجلات دیجیتال در تعداد کم، روشی مقرون‌ به‌ صرفه است و با سرعت بالایی انجام می‌شود. این نوع چاپ با دستگاه‌های چاپ دیجیتال صورت می‌پذیرد و کیفیت محصول نهایی معمولاً بسیار قابل قبول مشتری خواهد بود.

مطلب پیشنهادی: چاپ طلاکوب

نحوه چاپ مجله

چاپ مجله شامل چند مرحله است که در هر یک از این مراحل از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود. در ابتدا، مطالب و تصاویر بر روی کامپیوتر طراحی می‌شوند. این طراحی به وسیله نرم افزارهای زیرا انجام خواهد شد:

 • Adobe InDesign
 • QuarkXPress
 • Adobe Spark
 • Adobe FrameMaker

پس از طراحی و صفحه آرایی فایل به فرمت تایید شده به چاپخانه ارسال می‌شود. در این مرحله، صفحات مجله با استفاده از تجهیزات و چاپگرهای دیجیتال یا افست چاپ می‌شوند. پس از آن برش داده می‌شوند و به صورت جداگانه به همراه جلد مجله به واحد صحافی ارسال خواهند شد.

در واحد صحافی، صفحات مجله به هم متصل می‌شوند و جلد مجله هم در بیرون صفحات اصلی اتصال پیدا می‌کند. در نهایت، مجله‌ها به عنوان یک محصول چاپی و آماده توزیع در بازار منتشر خواهند شد.

انواع چاپ مجله

مطلب پیشنهادی: چاپ جعبه

جنس صفحات مجله چیست؟

تعداد صفحات یک مجله و جنس استفاده شده در آن به عوامل مختلفی بستگی دارد و از استانداردهای خاص خود پیروی می‌کند. البته گاهی هم کاربر یا مشتری، شخصا نیاز و نظر خود را مشخص می‌کند و ابعاد و مشخصات مورد نظرش را تولید می‌کند. توصیه می‌شود صفحات داخلی هز مجله کمتر از 6 برگ نباشد. جنس استفاده شده در کاغذ مجلات، بسیار به شما و مشتریان بستگی دارد و کاربر شما حاضر است چقدر بابت مجله شما هزینه‌ای را پرداخت کند. معمولا کاغذ تحریر 70 تا 80 گرم برای مجله کاربر دارد. نوع دیگری از کاغذ چاپی هم به نام گلاسه است که شامل گرماژ 135 تا 200 گرم خواهد بود.

جنس جلد مجله چیست؟

جلد مجله به دلیل اینکه با عوامل خارجی بیشتر در تماس است، ضخیم‌تر از سایر بخش‌های مجله خواهد بود. به طور کلی و استانداردی که بین چاپخانه‌ها مرسوم شده، گرماژ آن در حدود 200 تا 300 گرم خواهد بود. چاپ جلد مجله محدودیتی ندارد و هم می‌تواند به صورت دو رو و هم به صورت تک رو قابل انجام است. چینش صفحات باید به شکل منظم انجام شود و این کار به وسیله صحافی انجام می‌شود. اگر دقت کرده باشید صحافی و محل اتصال کاغذهای چاپی به وسیله منگنه انجام خواهد شد. در حال حاضر برای جلوه بهتر مجله از روکش استفاده می‌کنند. جنس سلفون روی این روکش به صورت براق یا مات در دسترس است.

معرفی چک لیستی برای چاپ مجله

برای چاپ مجله حتما به نکاتی باید توجه کنید. این نکات باعث می‌شود خطای شما به مقدار زیادی کاهش یابد:

 • فایل خود را از لحاظ کیفیت چندین بار چک کنید.
 • فایل طراحی شده در ابعاد مناسب باشد.
 • از مد رنگی دستگاه چاپ و مانیتور مطلع باشید. در دستگاه‌های چاپ مد رنگی (CMYK) است و اما در مانیتور (RGB) خواهد بود.
 • از نوع کاغذ، انواع دستگاه‌های چاپ و جنس پوشش هر کدام آگاهی لازم را کسب کنید.
 • bit 16 که یک نوع ترکیب رنگ است، به هیچ وجه استفاده نشود.
 • 300dpi رزولوشنی مناسب برای انواع چاپ افست و دیجیتال است.
 • چاپ یک نمونه از فایل به صورت دیجیتال، برای بررسی مشکلات ویرایشی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • خروجی‌های فایل طراحی شده می‌تواند به صورت pdf، jpg و TIF باشد.
 • حتما به محل برش کاغذ توجه داشته باشید.
 • فونت استفاده شده همیشه از 8pt بیشتر باشد.

راهنمای طراحی و چاپ مجله

چاپ مجله از تخصصی‌ترین روش‌هایی است که نیاز به تجهیزات و تکنولوژی‌های پیشرفته خواهد داشت. به همین علت هزینه تولید مجله بالا خواهد بود. اما مجلات همچنان به عنوان یکی از با اهمیت‌ترین رسانه‌ها در جامعه شناخته می‌شوند و برای مخاطبان مهم و قابل توجه هستند.

چاپ مجلات یک روش بسیار کارآمد برای انتشار اخبار، اطلاعات و تبلیغات خواهد بود. در حال حاضر مجلات برای مصارف مختلفی مورد استفاده قرار خواهند گرفت. از جمله کاربردهایی که برای مجلات چاپی وجود دارند، می‌توان به انتشار موارد زیر اشاره کرد:

 • مجلات سرگرمی و تفریحی
 • مجلات مد و زیبایی
 • مجلات خبری
 • مجلات علمی و پژوهشی
 • مجلات تخصصی

برای اشخاص، کسب و کارها و سازما‌ن‌ها چاپ مجله یک روش بسیار کارآمد در ارتباط برقرار کردن با مخاطبان خواهد بود. این نوع چاپ همچنین می‌تواند به عنوان یک وسیله برای تبلیغات، ارتباطات عمومی و افزایش فروش محصولات و خدمات مورد استفاده قرار گیرد. حتما در چک لیست خود با توجه به سند گرافیکی که ایجاد کردید به موارد زیر توجه کنید:

 • رنگ‌های استفاده شده
 • اندازه و ابعاد مجله
 • فرمت مجله
 • فونت و اندازه آن
 • ضخامت خطوط به کار رفته
 • رزولوشین تصاویر

راهنمای طراحی و چاپ مجله

مطالعه بیشتر: بابست

چاپ مجله تبلیغاتی

چاپ مجله تبلیغاتی یکی از روش‌های مهم و کارآمد برای تبلیغات محصولات و خدمات اشخاص، شرکت‌ها و سازمان‌ها خواهد بود. چاپ مجلات تبلیغاتی به عنوان یک روش موثر و کارآمد، به شرکت‌ها این امکان را خواهد داد که تصاویر و متن‌های زیبا و جذابی را برای معرفی محصولات استفاده شود. همچنین، با توجه به گسترش و توسعه رسانه‌های اجتماعی، چاپ مجلات تبلیغاتی همچنان یکی از موثرترین روش‌های تبلیغ است که به صورت مستقیم با خوانندگان آن در ارتباط است.

با استفاده از چاپ مجلات تبلیغاتی، شرکت‌ها می‌توانند به راحتی بازار هدف خود را مشخص کرده و به خوانندگان مورد نظر خود دسترسی پیدا نمایند. جنس کاغذ مجلات تبلیغاتی می‌تواند از کاغذ گلاسه در گرماژ مختلف از 135 تا 200 گرم باشد. چاپ مجله تبلیغاتی می‌تواند یک رنگ، دو رنگ یا تمام رنگ و یا سیاه و سفید به صورت اختصاصی انجام شود.

محاسبه هزینه چاپ مجله

قیمت چاپ مجله به عوامل مختلفی مانند اندازه و مقدار مجله، نوع کاغذ استفاده شده و روش چاپ بستگی دارد. به طور کلی، چاپ مجلات می‌تواند از چند صد هزار تومان برای چاپ‌های با تیراژ کم تا چندین میلیون تومان برای چاپ‌هایی با تیراژهای بالا متغیر باشد. نکته مهمی که باید در زمان چاپ مجله در نظر بگیرید، استفاده از بهترین مواد در آن است تا کاربر بتواند حس خوبی در زمان استفاده و خواندن این محصول چاپی داشته باشد.

یکی دیگر از مهم‌ترین عوامل تعیین کننده در هزینه چاپ مجله، فونت استفاده شده در آن خواهد بود. فونت مناسب می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در تجربه خواننده برای شما داشته باشد. رعایت اصول طراحی توسط چاپخانه مورد نظرتان هم یکی دیگر از عوامل تعیین کننده هزینه چاپ مجله است. اندیشه برتر آماده ارائه بهترین نوع کاغذ و پیشرفته‌ترین روش چاپ مجله به شما کاربر گرامی خواهد بود. روش‌های چاپی این مجموعه از مدرن‌ترین اصول طراحی و چاپ پیروی ‌می‌کند که در کنار کیفیت خوب، قیمتی رقابتی را به شما ارائه خواهد داد.

ردیف

عوامل موثر در قیمت چاپ مجله

1

طراحی مجله

2

تیراژ

3

تحویل فوری و عادی

4

جنس کاغذ

5

نوع روکش

6

نوع صحافی

7

نوع جلد

انواع مجله از لحاظ جنس

مجلات را از نظر جنس می‌توان به سه دسته مجله کاغذی و گلاسه، الکترونیکی و چند رسانه ای تقسیم بندی کرد. اما وقتی صحبت از چاپ مجله می‌کنیم، منظور مجلات کاغذی و گلاسه است که به صورت زیر می‌توان آنها را دسته بندی کرد:

 • مجلات خبری و اخباری: این نوع مجلات بیشتر به منظور ارائه‌ی اخبار جدید و روز در صنایع و حوزه‌های مختلف مانند ورزشی، فرهنگی و غیره طراحی شده‌اند.
 • مجلات علمی: این نوع مجلات بیشتر به منظور تخصصی شدن در یک حوزه‌ی خاص علمی مانند پزشکی، علوم، فناوری، خودرو و غیره طراحی خواهند شد.
 • مجلات پویا: این نوع مجلات بیشتر به شیوه‌ی خاصی طراحی شده‌اند تا به خوانندگان خود، ایده‌های جدیدی در حوزه‌ی مختلفی بدهند. از جمله خلاقیت، بازاریابی و مدیریت کسب و کار را می‌توان در دسته بندی مجلات پویا قرار داد.
 • مجلات فرهنگی و هنری: این نوع مجلات بیشتر به منظور معرفی هنرمندان ، معرفی کتاب‌ها، نمایشگاه‌ها و غیره طراحی و تولید می‌شوند.
 • مجلات بانوان: این نوع مجلات بیشتر به منظور پوشش اخبار و رویدادهای مختلف برای بانوان ایجاد می‌شوند.

مزایای انتشار مجله برای کسب و کار

انتشار مجله می تواند مزایای بی شماری برای کسب و کارها داشته باشد. در اینجا برخی از رایج ترین مزایای ایجاد و انتشار یک مجله آورده شده است:

کسب مشتریان جدید: انتشار یک مجله می تواند به شما کمک کند تا به مشتریان جدید دست داشته باشید و کسب و کار خود را به عنوان یک رهبر صنعت ثابت کنید. همینطور می تواند به شما در ایجاد روابط با مشتریان فعلی و افزایش شناخت برند کمک کند.

بهبود وفاداری مشتری: مجلات را می توان برای به اشتراک گذاشتن محتوای ارزشمند و جذب مشتریان استفاده کرد. این می تواند به کسب و کارها کمک کند تا روابط خود را با مشتریان ایجاد کنند و وفاداری مشتری را تقویت کنند.

افزایش درآمد: از مجلات می توان برای تبلیغ پیشنهادات ویژه و افزایش فروش استفاده کرد. همچنین می توان از آنها برای تولید سرنخ استفاده کرد و در نتیجه سود بیشتری به همراه داشت.

صرفه جویی در هزینه: انتشار یک مجله می تواند مقرون به صرفه تر از تبلیغات چاپی سنتی باشد. مجلات را می توان در مقادیر کوچکتر یا بزرگتر چاپ کرد، که می تواند به کسب و کارها در صرفه جویی در هزینه کمک کند.

زمان لازم برای چاپ مجله

به طور معمول، چاپ مجلات چهار تا شش روز کاری طول می کشد اما شما می توانید زمان تحویل را به صورت فوری یا معمولی انتخاب نمایید. شما می توانید چاپ دیجیتال را برای اینکه کار شما سریع تر انجام شود انتخاب نمایید. در دنیای امروز میتوان چاپ مجله را به صورت آنلاین و یا حضورا انجام داد. یکی از مراکز چاپ که توانسته است سالیان در زمینه چاپ مجله چندین سال به خوبی عمل نماید، اندیشه برتر است.

محاسبه هزینه چاپ مجله

جمع بندی چاپ مجله

مجلات به دلیل تنوع گسترده‌ی محتوایی و طراحی زیبایشان، همواره مورد توجه قرار دارند. چاپ مجلات برای بسیاری از شرکت‌ها، موسسات و افرادی که در صنایع مختلف فعالیت دارند، ابزاری مهم و کارآمد برای ارتباط با مخاطبانشان خواهد بود. امروزه از تکنولوژی روز دنیا برای چاپ افست و دیجیتال انواع مجله استفاده می‌شود. چاپ مجلات همچنین به عنوان یک ابزار کارآمد و مورد توجه در جوامع مختلف به شمار می‌رود. این نوع چاپ به دلیل تنوع گسترده‌ی محتوایی، می‌تواند به نیازهای گوناگون مخاطبان پاسخ دهد.

سوالات متداول چاپ مجله

آیا فونت استفاده شده در مجله در قیمت نهایی آن تاثیر گذار خواهد بود؟

بله، فونت استفاده شده در مجله یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گذار و موثر در قیمت نهایی مجله است.

برترین روش چاپ مجله، کدام راه است؟

روش افست را می‌توان یکی از برترین روش های چاپ مجله دانست.

5/5 - (7 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *