مشخصات دستگاه های چاپ اندیشه برتر

لیتوگرافی به فرآیندی گفته می‌شود که در آن زینک یا پلیت به وسیله صفحه‌هایی فلزی تولید می‌شوند. این صفحات فلزی از جنس آلومینیوم هستند و در چاپخانه‌ها برای چاپ روی کاغذ استفاده خواهد شد. از لیتوگرافی در چاپ افست به عنوان یک مرحله واسطه‌ای یاد می‌شود. 

طرح‌های ایجاد شده، در لیتوگرافی به صفحات فلزی تبدیل می‌شوند و پس از آن برای چاپ روی کاغذ از آنها استفاده خواهد شد. در لیتوگرافی فایل‌ها در 4 رنگ اصلی سازنده خود شده‌اند. هر رنگ با نوعی پلیمر مخصوص روی صفحه چاپ می‌شود. این صفحه به هیچ عنوان جوهر مرکب چاپ را به خود جذب نمی‌کند. 

امروزه از دستگاه پلیت ستر (Plate Setter) برای ساختن زینک استفاده می‌شود. فایل طرح مورد نظر از کامپیوتر به دستگاه ارسال شده و طی فرآیندی زینک ایجاد می‌شود. می‌توان این نکته را گفت که پلیت ستر در واقع یک پرینتر زینک است. 

دستگاه های لیتوگرافی موجود در چاپخانه:

  1. یک دستگاه پلیت ستر حرارتی مگنوس 800 KODAK با تغذیه اتوماتیک
  2. یک دستگاه پلیت ستر حرارتی دو ورقی HEIDELBERG CREO
  3. یک دستگاه پلیت ستر حرارتی چهارو نیم ورقی HEIDELBERG CREO
  4. 2 دستگاه پرسسور KODAK
دستگاه چاپ لیتوگرافی
دستگاه 102CD

ماشین HIDELBER 102 CD در اندازه 70*100 عرضه شده که قابلیت چاپ 72*102 را دارد و دارای 5 برج رنگ به همراه یک برج لاک می باشد.

این دستگاه دارای پیشرفته ترین تجهیزات کنترل (PRINT PRESS CENTER COMPACT) می باشد. برای کسانی که به دنبال حرفه ای شدن هستند و کیفیت چاپ برایشان اهمیت بسیار زیادی  دارد، این دستگاه بهترین گزینه می باشد.

این دستگاه با توجه به اینکه دارای سیستم خشک کن uv است قابلیت چاپ بر روی متریال خاص نظیر pvc و pop را دارا می باشد.

همچنین از دستگاه هایدلبرگ 102cd می توان در چاپ متالایز نیز استفاده نمود.

ماشین hiedelberg 105 xl این مدل ماشین در اندازه 70*100 سانتی متر عرضه شده که قابلیت چاپ 75*105 را دارد، همچنین دارای 5 برج رنگ به همراه یک برج لاک است.

از ویژگی های این ماشین می توان به اتو پلیت بودن، مجهز بودن به خشک کن به صورت پودر پاش و خشک کن uv اشاره کرد.

این دستگاه قابلیت چاپ کاغذ 50 گرم الی 600 گرم را دارد. این دستگاه هایبرید می باشد یعنی قابلیت چاپ همزمان 5 رنگ و افکت هایبرید را دارا می باشد. علاوه بر آن، قابلیت چاپ  افکت های هایبرید را روی متریال خاص نظیر متالایز دارد.

دستگاه هایدلبرگ 105xl
دستگاه دو ورقی 5رنگ

ماشین hidelberg cd 5 colors یا همان دستگاه هایدلبرگ دو ورقی 5 رنگ، در اندازه 70*50 عرضه شده است و قابلیت چاپ 72*52 را دارا می باشد.

این دستگاه دارای cpc پیشرفته جهت تنظیم رنگ  می باشد.

همانطور که از نام دستگاه مشخص است، قابلیت چاپ 5 رنگ همزمان دارد و از ویژگی های خاص این دستگاه می توان به کیفیت تراکم دهی بسیار بالا با توجه به cpc پیشرفته و روی هم خوری دقیق رنگ ها (نت)، اشاره کرد.

ماشین hiedelberg co (دستگاه 2 ورقی چهار رنگ). این مدل ماشین در اندازه 70*50 سانتی متر ساخته عرضه شده که قابلیت چاپ 72*52 را دارد و 4 برج رنگ به همراه یک برج لاک می باشد.

این دستگاه از پیشرفته ترین فن آوری در جهان، با بالاترین سطح کارایی در چاپ برخوردار است. همچنین مجهز به خشک کن IR می باشد.

این ویژگی منحصر به فرد، قابلیت انتقال مواد واتربیس (موادی جهت ثبات رنگ و بهداشتی شدن مواد دارویی)، همزمان با چاپ 4 رنگ به اپراتور می دهد. همچنین این دستگاه می تواند بر روی کاغذ سنگی نیز عملیات چاپ را انجام دهد.

تجهیزات اندیشه برتر

لترپرس چیست و در کجا کاربرد دارد؟ به یک مدل چاپ قدیمی با کیفیت گفته می شود. در این روش، با استفاده از یک صفحه ای که طرح یا حروف روی آن قرار گرفته و بعد از آغشته به جوهر، روی سطح چاپی می نشیند.

در واقع لترپرس، یکی از بهترین و پرطرفدارترین روش های چاپی در سال 1970 می باشد که به عنوان روش چاپی برجسته هم شناخته می شود.

البته دستگاه های لترپرس امروزی، بیشترین کاربرد را در تیغ زدن،ایجاد خط و طلاکوب، نقره کوب و غیره را دارد.

به صورت خلاصه، ابتدا قالب، کاغذ و مقوا در جای خود قرار می گیرند. پس از روشن شدن دستگاه، کاغذها از بالا به صورت نیم دایره، همچنین قالب از زیر، در وسط دستگاه بهم برخورد می کنند و در نهایت کاغذ از دستگاه خارج می شود.

در مجتمع چاپ اندیشه برتر لترپرس 2 ورقی، 3 ورقی و طلاکوب 2 ورقی موجود می باشد.

اکثر محصولات چاپی پس از پایان مراحل چاپ و صحافی، جهت شکیل تر شدن نیاز به برش کاری دارند.

کتاب، مجلات و کاتالوگ ها، پس از اینکه چسپ گرم می خورند، به قسمت برش می روند تا از 3 جهت بر اساس استاندارهای موجود، برش خورده و آماده شوند.

اندیشه برتر در سالن صحافی خود، 3 دستگاه برش POLAR اتوماتیک، جهت برش کاری تعبیه کرده است.

دستگاه برش
تجهیزات اندیشه برتر

صحافی ته دوخت چیست؟  یکی از انواع صحافی است که با استفاده از نخ های مخصوص، کاغذها به هم دوخته می شوند. در این نوع صحافی، ابتدا سنبه کاغذها سوراخ می شود تا سوزن بتواند در همه صفحات وارد شود.

در صحافی ته دوخت، سنبه اول و دوم همزمان ایجاد می شوند. در سوراخ اول، سوزن و نخ وارد می شود و در سوراخ دوم، قلاب، نخ را بالا می کشد.

چاپخانه اندیشه برتر این فرایند را با 5 دستگاه ته دوخت انجام می دهد تا سرعت کار را افزایش دهد.

یکی از روش های بسته شدن انتهای جعبه ها، استفاده از روش لاک باتوم (lock bottom) می باشد. روشی که در اکثر جعبه های معمولی برای ته بندی یک جعبه استفاده می شود روش tuck یا زبانه ای است. لاک باتم برای جعبه هایی که محصول سنگین حمل میکنند استفاده می شود. هزینه تولید بیشتری دارد ولی می تواند سرعت پرشدن محصول و نگهداری آن را بالاتر ببرد. این قفل در جعبه های کوچک مقوایی تا کارتن های بزرگ مادر قابل استفاده است. انواع قفل لاک باتم:

  1. اسنپ لاک باتم یا قفل یک دو سه
  2. اتو لاک باتم

در روش اسنپ لاک باتم که سه قسمت دارد فلپ ها داخل هم می شوند و یک قفل و یک پایداری خوبی در انتهای جعبه ایجاد میکند. در روش اتو لاک باتم از چسب برای چسباندن دو تا از فلپ های روبروی هم استفاده می شود و فقط با یک فشار ساده جعبه تشکیل و آماده پر شدن می باشد. البته روش دوم هزینه تولید بیشتری دارد ولی می تواند سرعت عمل سیستم کارخانه استفاده کننده از این جعبه را بالا ببرد.

اندیشه برتر این روش جعبه چسبانی را با ماشین pemring 110 که قابلیت چسباندن 6 نقطه همزمان را دارد و دهانه ماشین تا 110 سانتی متر باز می شود، انجام می شود.

تجهیزات اندیشه برتر
دستگاه چسب گرم

به صحافی چسب گرم، صحافی حرارتی نیز گفته می شود. این نوع صحافی کتاب، پس از سرد شدن، استحکام و ماندگاری بالایی به دست می آورد. از آنجا که چسب گرم سریع خشک می شود، استفاده از آن بسیار رایج بوده و مورد استقبال افراد زیادی قرار گرفته است.

صحافی حرارتی نیازی به خشک شدن ندارد. کیفیت و سرعت انجام آن نیز بسیار بالا است. صفحات با گرماژ بالا را می توان با صحافی چسب گرم انجام داد.

این نوع صحافی در چاپ کاتالوگ، نشریات و ژورنال ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش، صفحات پس از چاپ، به ترتیب داخل جلد قرار گرفته و درون دستگاه صحافی حرارتی، چسب حرارتی گرم شده به صفحات تزریق می شود و صفحات به هم می چسبند.

اندیشه برتر این نوع صحافی را دستگاه مولر مارتینی که معتبرترین برند موجود برای چسب گردم می باشد، انجام می دهد.

اولین مرحله در تولید کتاب، دفتر، مجلات، سررسید، در صحافی، تا کردن فرم هاست که دستگاه ورق تاکن این کار را انجام می دهد.

معمولا فرم کتاب، دفتر و غیره، در سایزهای 50*70 و 60*45 چاپ می شوند که با توجه به سایز کتاب یا مجله، بعد از تا شدن به 8، 12، 16، 24، 32 صفحه تبدیل می شوند.

البته با توجه به امکانات بی نظیر مجموعه اندیشه برتر، تا کردن فرم ها تا اندازه 70*100 نیز موجود می باشد.

دستگاه ورق تاکن
تجهیزات اندیشه برتر

امروزه یکی از  محبوب ترین روش های صحافی، دوخت با منگنه فلزی است. از این منگنه برای اتصال صفحات چاپی استفاده می شود.

صحافی منگنه به فرایندی اشاره دارد که در آن، صفحات از طریق ستون فقرات یعنی عطف کتاب، به هم متصل می شوند.

در این روش از دو منگنه استفاده می شود. اما اگر اثر چاپی داری تعداد صفحات بیشتر و یا کاغذ سنگین تر باشد، ممکن است 3 یا 4 منگنه استفاده شود.

این نوع صحافی به 2 نوع: منگنه لوپ و منگنه تخت دسته بندی می شوند.

مجموعه اندیشه برتر دارای یک دستگاه صحافی مفتول تمام اتوماتیک 6 خونه ترتیب کن با 3 طرف برش با قابلیت انجام هر دو نوع منگنه می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)