چاپ طلاکوب چیست و چگونه انجام می شود؟

چاپ طلاکوب یا همان چاپ داغی، یکی از انواع روش های چاپ است که می تواند به مقوا، کاغذ و هر نوع هدایای تبلیغاتی شما جلوه بسیار زیبا و خارق‌العاده ای بدهد. شایان ذکر است که در این نوع روش چاپی، از دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال، هیدرولیک، پنوماتیک و دستی استفاده می شود که حالت برجستگی بر روی سطح به وجود می آید و به همین منظور به آن، چاپ برجسته نیز گفته می شود. چاپ طلاکوب (چاپ داغی) یکی از سنتی ترین و قدیمی ترین روش های چاپی است. فرایند چاپ طلاکوب به این صورت است که از ورق طلا یا بقیه فلزات برای ایجاد هر نوع طرحی بر روی کاغذ، پلاستیک، فلز و موارد دیگر، استفاده می شود. اگرچه متدهای مختلفی جهت انجام این کار موجود است، اما محصول به دست آمده، یکی خواهد بود و فقط چند تفاوت کوچک وجود خواهد داشت.

مجتمع چاپ اندیشه برتر با در اختیار داشتن انواع دستگاه چاپ طلاکوب، می تواند خدمات ارزنده ای را نظیر چاپ طلاکوب روی کاغذ، چاپ طلاکوب روی پارچه و غیره با به روش دستی و یا دیجیتال اراده کند. با کارشناسان ما تماس بر قرار کنید (02157818).

انواع طلاکوب

طلاکوب به 2 روش سرد و گرم انجام می شود:

 • چاپ طلاکوب سرد

فرایند انجام این چاپ، به وسیله چسب صورت می‌گیرد. در روش طلاکوب سرد، بر روی سطحی که باید طلاکوبی شود، به همان اندازه، چسب اعمال می‌شود. پس از انجام این کار، روی سطح، رنگ ریخته می‌شود و تنها بخش‌هایی که چسب دارند، رنگی می‌شوند. همچنین، فرورفتگی در این روش، وجود ندارد؛ علت این امر، یک‌دست بودن فشاری است که بر روی سطح، وارد می‌شود.

در روش چاپ طلاکوب سرد، از ماشین‌های روتاری استفاده می‌شود. گفتنی است که محبوبیت این روش، با توجه به اینکه، هم ارزان است و هم از نظر اقتصادی، مقرون به صرفه تر، از طلاکوب گرم، کمتر است؛ چراکه کیفیت چاپ در این روش، پایین‌تر است.

انواع چاپ طلاکوب (چاپ طلاکوب سرد و گرم)

 • چاپ طلاکوب گرم

در فرآیند طلاکوب گرم، لایه رنگ، از روی فیلم پلی استر، به سطح مدنظر اعمال می‌شود. این کار به کمک حرارت و فشار صورت می‌گیرد. فشاری که از جانب دستگاه وارد می‌شود، به روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. با توجه به دستگاه انتخابی، فشار ممکن است توسط روغن یا باد اعمال شود. با توجه به اینکه، کلیشه در این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، فشار وارد شده، سطحی است. تفاوت سطح بخش‌های طلاکوبی نسبت به بخش‌های دیگر کار، نتیجه این اختلاف است. با توجه به ماهیت روش طلاکوب گرم، وجود این اختلاف سطح، اجتناب ناپذیر می‌باشد. همچنین دستگاه‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند، مخصوص است. در اندیشه برتر طلاکوب 4/5 ورقی نیز انجام می‌شود.

انواع دستگاه چاپ طلاکوب

علاوه بر نوع چاپ، دستگاه‌های متفاوتی قادرند این نوع چاپ را انجام دهند. برخی از این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • دستگاه چاپ طلاکوب دستی: این دستگاه برای تیراژهای پایین، مناسب است. همچنین، فشار اهرم در این دستگاه، به صورت دستی اعمال شده و روغن و باد در کار نمی‌باشد. گفتنی است که دستگاه طلاکوب دستی، عموما دارای رول جمع کن برقی است.
 • دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال: چاپ طلاکوب در این دستگاه، بدون نیاز به کلیشه‌های ذکر شده، صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است، از آنجایی که امکان چاپ حرارتی در دستگاه  طلاکوب دیجیتال، وجود ندارد، چاپ در تیراژهای پایین صورت می‎گیرد.
 • دستگاه طلاکوب پنوماتیک: عملکرد این دستگاه، با فشار باد است. هر میزان اندازه چاپ بزرگتر باشد، قدرت فشار جک نیز بیشتر خواهد بود. میزان پوشش دهی این جک نیز بین 500 کیلوگرم تا 3 تن است و همه فرایند چاپ در آن، قابل‌تنظیم و کنترل‌پذیر است.
 • دستگاه طلاکوب هیدرولیک: نحوه عملکرد دستگاه طلاکوب هیدرولیک، توسط فشار روغن است. اصلی‌ترین کار این دستگاه، اندازه چاپ بالا و فشار جک‌های بالا می‌باشد. تمام فرایند چاپ در این دستگاه، کنترل‌پذیر بوده و با فشار بالای 3 تن ساخت می‌شود.

چاپ طلاکوب چه کاربردی دارد و چه چیزهای در ان استفاده می شود

کاربرد چاپ طلاکوب چیست؟

قبل از بررسی کاربردهای چاپ داغی، می بایست به این موضوع اشاره نمود که این روش چاپی، به هیچ عنوان اقتصادی نمی باشد و برای محصولات لوکس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین، از کاربردهای چاپ طلاکوب این است که از آن برای ساخت ساک های دستی خاص در جواهر فروشی، ساعت فروشی، چاپ سررسید، تقویم، چرم و حتی چاپ کاتالوگ، استفاده می شود.

در چاپ طلاکوب از چه مواردی استفاده می شود؟

همانطور که گفته شد، چاپ طلاکوب روش‌ها و دستگاه‌های متفاوتی دارد که هر یک از آن‌ها، دارای المان و قسمت‌های متعددی هستند. برخی از این بخش‌ها، به یک متد یا دستگاه نیاز داشته و برخی نیز، مهم و همیشگی هستند.

 • کلیشه طلاکوب: جهت اعمال نمودن طرح مد نظر بر روی محصول، کلیشه طلاکوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این کلیشه، در تیراژهای بالا بوده و با توجه به نوع چاپ، به دو صورت: دو میل و سه میل ساخته می‌شوند.
 • ورق طلا یا فویل: از فویل، در بعضی از متدهای طلاکوب؛ مانند چاپ داغی، بهره‌گیری می‌شود. رول مد نظر، با توجه به مدل طرحی که قصد چاپ آن روی محصول را دارید، انتخاب می‌شود.

امباس در چاپ طلاکوب

به برجسته کردن قسمتی از کار، بعد از طلاکوب، امباس گفته می‌شود. امباس، متدهای مختلفی دارد که با توجه به جنس کاری که می‌خواهید برجسته‌اش کنید، انتخاب می‌شود. به عنوان مثال؛ برای جیر، گالینگور و انواع چرم، با توجه به کشش مناسب و استحکام سطحی که دارند، روش حرارتی استفاده می‌شود. اما از طرفی؛ برای کاغذ، مقوا و موادی که الیاف سلولزی دارند، روش حرارتی توصیه نشده و از روش سرد استفاده می‌شود.

قیمت چاپ طلاکوب در اندیشه برتر

قیمت چاپ طلاکوب در اندیشه برتر

قیمت چاپ طلاکوب در چاپخانه اندیشه برتر بر اساس جدول زیر می باشد. قیمت ها در تاریخ 24 اردیبهشت 1403 آپدیت شده است.

نوع طلاکوب سایز هر برگ قیمت طلاکوب هر برگ
هزینه طلاکوب سرد 100*70 4000 تومان + هزینه طلای مصرفی
هزینه طلاکوب سرد 50*70 2000 تومان + هزینه طلای مصرفی
هزینه لترپرس طلاکوب 50*70 1500 تومان + هزینه طلای مصرفی
هزینه بابس طلاکوب 100*70 3000 تومان + هزینه طلای مصرفی

نکات مهم در هزینه طلاکوب

 • حداقل تیراژ 1000 برگ می باشد.
 • هزینه باز و بسته کردن هر فرم، 1.000.000 تومان است.
 • قیمت های ذکر شده برای طلا و نقره کوب عادی است. برای قیمت طلاکوب با نوارهای رنگی خاص، قیمت بر اساس قیمت مواد مصرفی تغییر می کند.
 • نحوه محاسبه طلای مصرفی: طول و عرض طلای مصرفی را در هم ضرب می کنیم تا مساحت به دست بیاید. عدد بدست آمده را در نهایت در 20 ریال ضرب می کنیم.

جمع بندی و سوالات متداول

در این مطلب از چاپخانه اندیشه برتر، به چاپ طلاکوب، انواع و کاربردهای آن اشاره شد. در میان انواع طلاکوب، نوع گرم آن کاربرد و طرفداران بیشتری دارد. این چاپ، از آنجایی که کیفیت بالایی را در اختیارتان قرار می‌دهد، قیمت بالاتری نیز دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش انواع چاپ، با همکاران ما تماس حاصل کنید.

چاپ طلاکوب چه انواعی دارد؟

طلاکوب به دو دسته چاپ طلاکوب سرد و گرم دسته‌بندی می‌شود.

انواع دستگاه‌های طلاکوب کدامند؟

دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال، دستگاه چاپ طلا کوب هیدرولیک، دستگاه چاپ طلا کوب دستی، دستگاه چاپ طلا کوب پنوماتیک.

5/5 - (3 امتیاز)