چاپ طلاکوب چیست؟

به عنوان یکی از انواع چاپ‌های صنعتی، می‌توان به چاپ طلاکوب (چاپ داغی) اشاره کرد. فرایند چاپ طلاکوب به این صورت است که، ورق‌های متالایزی که به ورق طلا معروف هستند، روی قسمت‌های مخصوص سطح، اجرا می‌شوند. اگرچه متدهای مختلفی جهت انجام این کار موجود است، اما محصول به دست آمده، یکی خواهد بود و فقط چند تفاوت کوچک وجود خواهد داشت.

محصولاتی که از چاپ طلاکوب به دست می‌آیند، شامل موارد زیر هستند:

 • چاپ پوشه‌های دکمه‌دار
 • چاپ کاتالوگ
 • چاپ دفتر تلفن
 • چاپ سررسید
 • چاپ تقویم
 • چاپ چرم
 • چاپ جلد مدارک
 • چرم گالینگور
 • چاپ داغی
 • و …

گفتنی است که، دسته‌بندی چاپ طلاکوب، شامل دو نوع چاپ طلاکوب سرد و گرم است. در ادامه این مطلب از چاپخانه اندیشه برتر با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با چاپ طلاکوب، انواع این مدل چاپ و دستگاه‌های آن، امباس در چاپ طلاکوب و قسمت‌های متفاوتی که در این چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرند، در اختیارتان قرار دهیم.

انواع چاپ طلاکوب

چاپ طلاکوب سرد

فرایند انجام این چاپ، به‌وسیله چسب صورت می‌گیرد. در روش چاپ طلاکوب سرد، بر روی سطحی که باید  طلاکوبی شود، به همان اندازه، چسب اعمال می‌شود. پس از انجام این کار، روی سطح، رنگ ریخته می‌شود و تنها بخش‌هایی که چسب دارند، رنگی می‌شوند. همچنین، فرورفتگی در این روش از چاپ طلاکوب، وجود ندارد؛ علت این امر، یک‌دست بودن فشاری است که بر روی سطح، وارد می‌شود.

در روش چاپ طلاکوب سرد، از ماشین‌های روتاری استفاده می‌شود. گفتنی است که محبوبیت این روش، با توجه به اینکه، هم ارزان است و هم از نظر اقتصادی، مقرون‌به‌صرفه‌تر، از چاپ طلاکوب گرم، کمتر است؛ چراکه کیفیت چاپ در این روش، پایین‌تر است.

چاپ طلاکوب گرم

در فرآیند چاپ طلاکوب گرم، لایه رنگ، از روی فیلم پلی استر، به سطح مدنظر اعمال می‌شود. این کار به کمک حرارت و فشار صورت می‌گیرد. فشاری که از جانب دستگاه وارد می‌شود، به روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. با توجه به دستگاه انتخابی، فشار ممکن است توسط روغن یا باد اعمال شود. با توجه به اینکه، کلیشه در این دستگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد، فشار وارد شده، سطحی است. تفاوت سطح بخش‌های طلاکوبی نسبت به بخش‌های دیگر کار، نتیجه‌ این اختلاف است. با توجه به ماهیت روش چاپ طلاکوب گرم، وجود این اختلاف سطح، اجتناب ناپذیر می‌باشد. همچنین دستگاه‌هایی که در این روش استفاده می‌شوند، مخصوص است.

قسمت های گوناگونی که در چاپ طلاکوب استفاده می شوند

همانطور که گفته شد، چاپ طلاکوب روش‌ها و دستگاه‌های متفاوتی دارد که هر یک از آن‌ها، دارای المان و قسمت‌های متعددی هستند. برخی از این بخش‌ها، به یک متد یا دستگاه نیاز داشته و برخی نیز، مهم و همیشگی هستند.

 • کلیشه طلاکوب: جهت اعمال نمودن طرح مد نظر بر روی محصول، کلیشه طلاکوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این کلیشه، در تیراژهای بالا بوده و با توجه به نوع چاپ، به دو صورت: دو میل و سه میل ساخته می‌شوند.
 • ورق طلا یا فویل: از فویل، در بعضی از متدهای چاپ طلاکوب؛ مانند چاپ داغی، بهره‌گیری می‌شود. رول مد نظر، با توجه به مدل طرحی که قصد چاپ آن روی محصول را دارید، انتخاب می‌شود.

چاپ طلاکوب گرم

امباس در چاپ طلاکوب

به برجسته کردن قسمتی از کار، بعد از چاپ طلاکوب، امباس گفته می‌شود. امباس، متدهای مختلفی دارد که با توجه به جنس کاری که می‌خواهید برجسته‌اش کنید، انتخاب می‌شود. به عنوان مثال؛ برای جیر، گالینگور و انواع چرم، با توجه به کشش مناسب و استحکام سطحی که دارند، روش حرارتی استفاده می‌شود. اما از طرفی؛ برای کاغذ، مقوا و موادی که الیاف سلولزی دارند، روش حرارتی توصیه نشده و از روش سرد استفاده می‌شود.

انواع دستگاه چاپ طلاکوب

علاوه بر نوع چاپ طلاکوب، دستگاه‌های متفاوتی قادرند این نوع چاپ را انجام دهند. برخی از این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • دستگاه چاپ طلاکوب دستی: این دستگاه برای تیراژهای پایین، مناسب است. همچنین، فشار اهرم در این دستگاه، به صورت دستی اعمال شده و روغن و باد درکار نمی‌باشد. گفتنی است که دستگاه چاپ طلاکوب دستی، عموما دارای رول جمع‌کن برقی است.
 • دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال: چاپ طلاکوب در این دستگاه، بدون نیاز به کلیشه‌های ذکر شده، صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است، از آنجایی که امکان چاپ حرارتی در دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال، وجود ندارد، چاپ در تیراژهای پایین صورت می‎گیرد.
 • دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک: عملکرد این دستگاه، با فشار باد است. هر میزان اندازه چاپ بزرگتر باشد، قدرت فشار جک نیز بیشتر خواهد بود. میزان پوشش‌دهی این جک نیز بین 500 کیلوگرم تا 3 تن است و همه فرایند چاپ در آن، قابل‌تنظیم و کنترل‌پذیر است.
 • دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک: نحوه عملکرد دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک، توسط فشار روغن است. اصلی‌ترین کار این دستگاه، اندازه چاپ بالا و فشار جک‌های بالا می‌باشد. تمام فرایند چاپ در این دستگاه، کنترل‌‌پذیر بوده و با فشار بالای 3 تن ساخت می‌شود.

امباس در چاپ طلاکوب

جمع بندی و سوالات متداول در خصوص چاپ طلاکوب

در این مطلب از چاپخانه اندیشه برتر، به چاپ طلاکوب، انواع و کاربردهای آن اشاره شد. در میان انواع چاپ طلاکوب، نوع گرم آن کاربرد و طرفداران بیشتری دارد. این چاپ، از آنجایی که کیفیت بالایی را در اختیارتان قرار می‌دهد، قیمت بالاتری نیز دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و سفارش انواع چاپ، با همکاران ما تماس حاصل کنید.

چاپ طلاکوب چه مدل‌هایی دارد؟

چاپ طلاکوب به دو دسته چاپ طلاکوب سرد و گرم دسته‌بندی می‌شود.

دستگاه‌هایی که چاپ طلاکوب انجام می‌دهند کدامند؟

دستگاه چاپ طلاکوب دیجیتال، دستگاه چاپ طلاکوب هیدرولیک، دستگاه چاپ طلاکوب دستی، دستگاه چاپ طلاکوب پنوماتیک.

5/5 - (1 امتیاز)