چاپ سررسید و چاپ سالنامه اختصاصی

یکی از هدایای تبلیغاتی رایج با قیمت مناسب که می‌توان برای معرفی برند و کسب و کار خود به افراد، مورد استفاده قرار داد، سررسید یا سالنامه تبلیغاتی است. این هدیه دارای انواع متفاوتی است؛ اما به طور کلی شامل یک دفترچه حاوی تقویم و روزشمار است که می‌توان از آن برای نکته برداری روزانه و ثبت قرارها و جلسات مهم استفاده کرد. مشخصه‌ای که کاربرد انواع سررسید تبلیغاتی را با سایر هدایای تبلیغاتی متفاوت می‌کند، امکان چاپ سررسید به صورت اختصاصی و شخصی‌سازی و تبلیغات بر روی آن است.

با چاپ سالنامه می‌توان نوعی هدیه تبلیغاتی به مخاطبان خود ارائه داد که به مدت یک سال همراه آن‌ها باشد و در طول این مدت، بارها و بارها کسب و کار شما را تبلیغ کرده و در معرض دید افراد قرار دهد. در این مقاله از مجتمع چاپ اندیشه برتر به انواع چاپ سررسید و چاپ سالنامه اختصاصی بر اساس ویژگی‌هایی چون سایز، جنس جلد، چاپ، صحافی یا نوع کاغذ و غیره می‌پردازیم. همچنین روش سفارش چاپ سررسید اختصاصی را به شما آموزش می‌دهیم؛ پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید. 

چاپ سررسید و چاپ سالنامه اختصاصی

انواع چاپ سررسید

امروزه می‌توان سررسیدها را در انواع و اقسام مدل ها سفارش داد. انواع چاپ سر رسید بر اساس ویژگی‌های مختلف به شرح زیر است:

چاپ سر رسید براساس سایز

 به طور کلی می‌توان گفت سررسیدها در اندازه‌های رایج زیر به چاپ می‌رسند: 

 • سررسید وزیری در ابعاد 24×17 سانتی‌متر
 • سررسید رقعی در ابعاد 21×15 سانتی‌متر
 • سررسید رحلی یا مدیران در دو اندازه 34×24 شامل رحلی بزرگ یا 21×29.7 شامل رحلی کوچک
 • سررسید جیبی در ابعاد یک هشتم که متداول‌ترین آنها 10×15 سانتی‌متر و سایز تقریبی 10.5×14.8 سانتی‌متر است.
 • سررسید پالتویی در ابعاد 17×12 سانتی‌متر و پالتویی بلند با اندازه 13×22 سانتی متر
 • سررسید خشتی در ابعاد مربعی 21×21 ، 16×16 یا 17×17 سانتی‌متر

چاپ سررسید بر اساس جلد

انواع چاپ سالنامه اختصاصی بر اساس جلد به شرح زیر است:

 • سررسید سلفون: این نوع سررسید از جلد گلاسه با روکش سلفون برخوردار است. این روکش ممکن است مات یا براق باشد. خدمات سلفون کشی واتربیس در چاپخانه اندیشه برتر قابل انجام است. 
 • سررسید چرمی: در این نوع سررسیدها، از چرم مصنوعی پی یو و یا پی وی سی در چاپ سررسید استفاده می‌شود. نوع چرم استفاده شده بر قیمت چاپ موثر است. 
 • سررسید گالینگور: در این نوع سررسید از متریال کاغذ، مواد پلاستیکی و رنگ استفاده می‌شود و این نوع جلد بیشتر در هنگام چاپ سر رسیدهای نفیس و اختصاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چاپ سررسید بر اساس فرم و نوع صحافی

از انواع سررسید بر اساس نوع صحافی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صحافی دوخت

این نوع صحافی از رایج ترین نوع صحافی در چاپ سالنامه است و در آن، اوراق به هم دوخته می‌شوند و برای وصل آن‌ها به جلد سالنامه هم از همین تکنیک استفاده می‌‌شود. 

 • صحافی فنری یا سیمی

این نوع صحافی بسیار محبوب است و این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوان سررسید را به طور کامل باز کرد و از آن به راحتی  استفاده نمود. همچنین این صحافی ظاهری جذاب به سالنامه می بخشد. 

 • صحافی کلاسوری

این نوع چاپ سررسید به سررسید فنری خیلی شبیه است، با این تفاوت که در سررسید کلاسوری، ورقه‌های سوراخ شده توسط یک سری گیره‌ به هم وصل می‌شوند.

 • صحافی چسب

از صحافی چسب می‌توان به همراه دوخت استفاده کرد تا موجب افزایش دوام و ماندگاری صحافی شود. صحافی چسب شامل دو نوع چسب سرد و گرم می‌شود. 

 سررسید براساس نوع کاغذ

انواع چاپ سالنامه یا سررسید بر اساس نوع کاغذ شامل دو دسته کاغذهای تحریر سفید و کاغذ کرم می‌شود. کاغذهای کرم بیشتر در انواع سررسید لاکچری به کار می‌روند و قیمت بالاتری از کاغذهای تحریر سفید دارند. 

انواع چاپ سررسید سال 1403

چاپ سالنامه اختصاصی

در روش چاپ سالنامه اختصاصی، تمام سررسید با طراحی دلخواه، جلد دلخواه و قطع دلخواه چاپ می شود. در این نوع سررسیدها، طراحی به گونه ای صورت می‌گیرد که تمام صفحات سالنامه را می‌توان با لوگو و اطلاعات شرکت یا برند مورد نظر طراحی کرد. به طور معمول سررسیدهای عمومی از یک قطع استاندارد برخوردار هستند که فقط لت‌های درون آن طراحی و تولید می‌شود و پس از آن هنگام صحافی داخل آن قرار داده می‌شود. به همین دلیل معمولا چاپ سررسیدهای اختصاصی زمان بیشتری می‌برد. 

مراحل ثبت سفارش چاپ سالنامه اختصاصی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، چاپ سالنامه یا سررسید اختصاصی شامل فرایندی زمان‌بر است و می‌توان به صورت شخصی سالنامه مورد نظر خود را سفارش داد. مراحل چاپ سررسید اختصاصی به شرح زیر است: 

انجام تحقیقات در مورد تولید کنندگان برتر سالنامه

در هنگام سفارش سررسید اختصاصی باید دقت کنید که این کار را از طریق تولیدکننده‌های معتبر انجام دهید تا از کیفیت بالای چاپ سررسید مطمئن باشید. برای این کار می‌توانید درون سایت ها و فضای مجازی جستجو کنید.

مشورت با شرکت تولید کننده چاپ سالنامه اختصاصی

چنان‌چه تمایل دارید برای کسب و کارتان تبلیغاتی انجام دهید، باید به سراغ شرکت‌های باتجربه در زمینه تولید سررسید و چاپ سالنامه بروید تا از مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت، قبل از خرید بهره‌مند شوید.

چاپ سالنامه اختصاصی
سفارش چاپ سالنامه اختصاصی با جلد چرم

انتخاب انواع چاپ سررسید

سررسیدها در در دو نوع کلی عمومی یا اختصاصی تولید می‌شوند و تفاوت این دو نوع در مواردی مانند لت گلاسه تبلیغاتی، حک لوگو در آستر بدرقه، چاپ ترام در صفحات داخلی، روبان و جلد اختصاصی می‌باشد که می‌تواند با رنگ و تم سازمانی شما یکسان باشد. در قسمت جلد سررسیدهای عمومی هم روی پلاک یا جلد سررسید محلی برای انجام تبلیغات شما در نظر گرفته شده است. اگر جلد سررسید اختصاصی از چرم مصنوعی باشد، چاپ باید روی پلاک انجام شود. اگر جنس جلد از چرم ترمو باشد، چاپ باید داغی کوب شود و در صورتی که جلد سلفونی را انتخاب کنید، چاپ به طور مستقیم روی جلد زده می‌شود.

در سررسید عمومی در فرم‌های داخلی سررسید نمی‌توان تغییری اعمال کرد؛ زیرا قبل از اینکه مشتری سفارش دهد تولید شده‌اند. اما در چاپ سررسید های اختصاصی با توجه به سفارش مشتری، می‌توان فرم‌ها را چاپ کرد. دقت داشته باشید که سفارش سررسید اختصاصی با تیراژ کم از نظر هزینه‌های ثابت به‌صرفه نخواهد بود.

تعیین زمان مورد نظر برای تولید سررسید تبلیغاتی

با توجه به اینکه چه نوع سررسیدی سفارش می‌دهید، پروسه تولید متفاوتی خواهد داشت و زمان تولید آن فرق می‌کند. به طور کلی روند تولید سررسید‌ اختصاصی روندی زمان بر و طولانی است و لازم به طراحی انحصاری می‌باشد. پس از اینکه طراحی انجام شد، پروسه تولید شروع می‌شود. این مدت زمان معمولا حدود 15 الی 20 روز کاری طول می‌کشد. بنابراین بهتر است برای سفارش سررسید اختصاصی از ۴ تا ۵ ماه قبل از آغاز سال جدید، سفارش خود را ثبت کنید. 

ارسال و تحویل به موقع سررسید سفارشی

پس از اینکه مراحل تولید، چاپ و بسته بندی سررسید سفارشی صورت گرفت، نوبت به ارسال و تحویل آن می‌رسد. در این مرحله شرکت مورد نظر شما سررسید را در زمان‌بندی مورد نظر به دست شما رسانده و تحویل خواهد داد. در این هنگام مهم است که محصولات به صورت تمیز و سالم به دست شما برسند.

هزینه چاپ سررسید اختصاصی

هزینه چاپ سررسید به عوامل بسیاری نظیر طراحی صفحات داخلی، طراحی جلد، جنس جلد، رنگ چاپ سررسید، صحافی سررسید، سایز آن، جنس صفحات داخلی و…  بستگی دارد و تمام این عوامل می‌توانند بر روی قیمت نهایی سررسید تبلیغاتی اثرگذار باشند. بنابراین باید قبل از خرید سررسیدهای تبلیغاتی تمامی فاکتورهای ذکر شده را با دقت بررسی کنید و بر اساس بودجه خود و نوع کسب و کار سررسید مورد نظر خود را سفارش دهید.

هزینه چاپ سررسید 
هزینه چاپ سررسید 1403

سوالات متداول

قیمت چاپ سررسید اختصاصی چگونه برآورد می‌شود؟

قیمت چاپ سررسید اختصاصی با توجه به قیمت روز متریال به کار رفته در سررسید مانند کاغذ، چرم، نوع صحافی سررسید و طراحی آن محاسبه می‌شود. همچنین کیفیت جنس جلد و کاغذ مورد استفاده و گزینه‌هایی که برای اختصاصی سازی سررسید در نظر گرفته‌اید، می‌تواند میزان هزینه را تغییر دهد. در این میان نرخ تورم و تغییر هزینه‌ها را نیز باید در نظر گرفت.

مدت زمان آماده سازی چاپ سر رسید چقدر است؟

چاپ سررسید به دو شکل عمومی و اختصاصی صورت می گیرد. در نوع عمومی فرایند چاپ سررسید سریع‌تر انجام می‌شود، اما چاپ سررسید اختصاصی زمان‌بر است. به طور کلی زمان آماده سازی سفارش به نوع خدمات بستگی دارد. به عنوان مثال اگر طراحی سررسید اختصاصی باشد، پس از طراحی، پروسه تولید حدود ۱۵ الی ۲۰ روز کاری طول خواهد کشید.

جمع بندی

یکی از هدایای تبلیغاتی که با وجود پیشرفت تکنولوژی و دیجیتالی شدن امور، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است و در بین مردم محبوب می‌باشد، سررسید یا سالنامه است. با چاپ سررسید می‌توان ضمن ارائه یک هدیه تبلیغاتی زیبا و کاربردی، کسب و کار یا برند خود را به افراد معرفی کرد. چاپ سالنامه در انواع مختلف صورت می‌گیرد. همچنین می‌توان سالنامه یا سررسید را به صورت سفارشی نیز چاپ کرد.

همان‌طور که در این مقاله ذکر شد چاپ سررسید سفارشی به دو صورت عمومی و اختصاصی صورت می‌گیرد. در چاپ عمومی لوگو فقط بر روی جلد چاپ می‌شود و از آنجایی که فرم داخلی سررسید از قبل آماده شده است، نمی‌توان آن را تغییر داد. اما در چاپ اختصاصی می‌توان تبلیغات را در صفحات داخلی سررسید انجام داد و فرم سررسید را به دلخواه طراحی کرد. به همین دلیل سفارش سررسید اختصاصی زمان‌بر است و باید زمان مناسب را برای سفارش در نظر بگیرید. اندیشه برتر یکی از بهترین گزینه ها بر اساس سابقه و رضایت مشتریان در طول 20 سال سابقه درخشان و کسب رتبه اول در 7 سال پیایی در جشنواره صنعت چاپ می باشد پس می توانید به در جهت سفارش چاپ سررسید اختصاصی خود به این چاپخانه مراجعه نمایید.

لطفا امتیاز دهید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *