کاغذ کرافت چیست و چه کاربردی دارد؟

با افزایش سطح آگاهی عموم مردم از مسائل زیست محیطی، مصرف کنندگان تا حد زیادی رو به استفاده از انواع کاغذ ساخته شده از مواد بازیافتی یا گیاهی آورده‌اند و بدین ترتیب مشاغل و فعالیت‌های خود را به عنوان مشاغل و محصولات سازگار با محیط زیست معرفی می‌کنند. یکی از این محصولات دوستدار محیط زیست، کاغذ کرافت است که در حال حاضر در صنایع گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع کاغذهای کادو، ساک‌های خرید و هدیه، کارتن‌های بسته‌بندی محصولات، جعبه‌های فست فود مانند سیب زمینی سرخ کرده و پیتزا، لیوان قهوه و… از کاغذ کرافت ساخته می‌شوند. در این مقاله از مجتمع چاپ اندیشه برتر با کاغذهای کرافت و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

کاغذ کرافت چیست؟

کاغذ کرافت که اولین بار در کشور آلمان ساخته شد، در واقع نوعی از کاغذ یا مقوا است که از خمیر کاغذ شیمیایی تولید می‌شود و نام دیگر آن کاغذ گراف است. معنای واژه کرافت در زبان آلمانی، قدرت و مقاومت و نشان دهنده استحکام زیاد این کاغذ است. خمیری که در ساخت کاغذ کرافت استفاده می‌شود، قابلیت بازیافت کامل دارد؛ بنابراین امروزه استفاده از این نوع کاغذ برای حفاظت از طبیعت و محیط زیست، اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. معمولا کاغذهای کرافت را کاغذ دوستدار محیط زیست نیز می‌نامند.

کاغذ کرافت چیست؟

خمیری که در فرایند ساخت و بازیافت این نوع کاغذ تولید می‌شود، بسیار مقاوم بوده و دارای پلیمر بیش‌تری است. علاوه بر این برای تولید این کاغذها، طیف گسترده‌تری از درختان را می‌توان استفاده کرد که در کاغذهای معمولی این طور نیست.

کاغذ کرافت کاغذی است که در رنگ‌های نخودی و قهوه‌ای و در گرماژهای بالا و پایین تولید می‌شود. در طی مراحل تولید می‌توان رنگ و مقاومت کاغذ را تغییر داد. به طور معمول رنگ این کاغذ قهوه‌ای است اما می‌توان در هنگام تولید خمیر چوب را بلیچ کرد؛ به این ترتیب کاغذ سفیدرنگ به دست می‌آید.

کاغذ کرافت اسامی متنوعی دارد؛ زیرا این نوع کاغذ انواع مختلفی داشته و در گرماژها و ابعاد مختلف تولید می‌شود. انواع مختلف این کاغذ، در موارد مختلفی مصرف می‌شود.

انواع کاغذ کرافت

کاغذ کرافت در انواع مختلفی موجود است که هر کدام برای یک سری از کار ها مناسب است:

کرافت سفید نشده روکش دار

این مدل به عنوان ابتدایی ترین نسخه در نظر گرفته می شود و دارای مقاومت در برابر پارگی و درجه سختی بالایی است، بر عکس اینکه بسیار ضخیم باشد. در واقع، این مدل نازک‌ترین بستر مدل کاغذ کرافت است.

کرافت سفید نشده روکش دار

کاغذ کرافت سفید شده

در حالی که کاغذ کرافت سفید نشده به خاطر رنگ طبیعی و عدم پردازش شیمیایی، دوستدار محیط زیست است، ممکن است همیشه برای کاربردهای خاص، مانند بسته بندی برای محصولات لوکس یا سطح بالا، انتخاب بهینه ای نباشد.

در این موارد، کاغذ کرافت سفید شده ممکن است ترجیح داده شود، زیرا سطح صاف‌تر و ظاهر روشن‌تری دارد که می‌تواند کیفیت چاپ را افزایش دهد و ظاهر زیباتری را ارائه دهد.

در نهایت، انتخاب به نیازهای خاص کسب و کار و محصول بسته بندی شده و همچنین تعهد آنها به پایداری و مسئولیت زیست محیطی بستگی دارد.

کاغذ کرافت سفید شده جامد

تخته بازیافتی روکش شده

کاغذ کرافت بازیافتی همچنین یک بستر بسته بندی کم هزینه است که برای مواردی که مقاومت بالای پارگی لازم نیست، مانند جعبه های غلات، ایده آل است. این امر باعث می‌شود تولیدکنندگان صرفه‌جویی در هزینه را به مصرف‌کنندگان خود منتقل کنند و مزیت رقابتی در بازار کسب کنند.

تخته بازیافتی روکش شده

ویژگی های کاغذ کرافت چیست؟

کاغذ کرافت کیسه‌ای (کیسه کاغذی) یک کاغذ کرافت متخلخل با ویژگی کشسانی بالا و مقاومت بالا در مقابل پارگی است که برای بسته‌بندی محصولات طراحی شده و به دلیل قدرت و دوام بالایی که دارد، از تقاضای بالایی برخوردار است. به صورت کلی ویژگی های کاغذ کرافت به زبان ویکی پدیا به شرح زیر است:

  • مقاومت مکانیکی بالا
  • مقاوم در برابر پارگی که برای بسته‌بندی بسیار مناسب است
  • قدرت جذب بالا
  • مناسب ساخت بسته‌بندی غذا
  • تأثیر کم بر محیط زیست و فرایند تولید آسان
  • ساختار ضدلغزش
  • قیمت ارزان

مزایای کاغذ کرافت

همانطور که اشاره کردیم کاغذ کرافت دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که برای استفاده در موارد مختلف مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای استفاده از این کاغذها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استحکام بالا

کاغذ کرافت بسیار با دوام و محکم بوده و قادر است فشار زیادی را تحمل کند؛ بنابراین برای حفاظت از وسایل مناسب است. البته در حال حاضر کاغذهای با کیفیت‌تر و ارزان‌تر زیادی تولید می‌شوند، اما هیچ کدام به اندازه این نوع کاغذ استحکام ندارند. از این رو ساک‌های دستی و کارتن‌هایی که از جنس مقوای کرافت هستند، قدرت بالایی در حمل وسایل با وزن‌های مختلف دارند.

مزایای کاغذ کرافت

داشتن ساختار ضد لغزش و محافظ بودن

این کاغذ خاصیت ضدلغزش دارد؛ بنابراین اگر بین لایه‌های جعبه‌ها، کیسه‌ها و سایر وسایل استفاده شود، از وسایل محافظت کرده و مانع از شکستن آن‌ها حین جابجایی می‌شود. در صنایع بزرگ این قابلیت مقوای کرافت، اهمیت زیادی دارد و استفاده از آن باعث می‌شود سرعت ارسال، جابه‌جایی و بسته‌بندی انواع محصولات کارخانه‌ای بیشتر و نرخ خرابی و آسیب آن‌ها کمتر شود، در نتیجه هزینه‌های اضافی در این رابطه کاهش خواهند یافت. استفاده از کاغذ ریزه‌های کرافت به عنوان پوشال در بسته‌بندی‌های کوچک باعث حفاظت از وسایل مورد نظر می‌شود.

دوستدار محیط زیست

کاغذ کرافت زیست تخریب‌پذیر و قابل بازیافت است؛ از این رو می‌توان پس از بازیافت از آن در تولید رول‌های جدید کاغذ استفاده کرد. مورد دیگر اینکه این نوع کاغذ از یک ماده طبیعی و غیر سمی ساخته شده و استفاده از آن در موارد مختلف، هیچ تهدیدی برای طبیعت نخواهد داشت.

قیمت مناسب

تولید این نوع کاغذ، قیمت تمام شده مناسبی دارد و از این رو در صنایع بسیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربرد کاغذ کرافت

مناسب انواع بسته‌بندی‌ کوچک

از کاغذ و مقوای کرافت در موارد بسیاری برای بسته‌بندی محصولات کوچک استفاده می‌شود. به‌علاوه به دلیل استحکام زیاد به عنوان پوشال برای پرکردن بسته‌بندی محصولات کوچک تزئینی و ارزشمند و شکستنی به کار می‌رود. لازم به ذکر است که کرافت در ابعاد و اندازه‌‌های مختلف قابل برش دادن است.

استفاده در پوشش‌دهی

از عمده کاربردهای کاغذ و مقوای کرافت، استفاده در پوشش کف ساختمان‌ و اماکن مختلف مانند اتاق‌ها و… حین فرایند بازسازی است. این کاغذها به آسانی روی کفپوش قرار گرفته و مانع از وارد شدن آسیب‌های احتمالی به آن در زمان بازسازی مکان مورد نظر خواهند شد. بعلاوه کرافت یک گزینه عالی برای پوشاندن دیوارها در زمان رنگ‌کردن است.

بسته بندی مواد غذایی

کاغذ کرافت به دلیل مقاومت بالای آن در برابر پارگی، توانایی مقاومت در برابر گریس و مایع، هرگونه نشتی که از طریق بسته بندی بسته بندی شده اقلام و روی کاغذ کرافت ایجاد می شود، باعث خرابی آن نمی شود.

کاغذ کرافت یک انتخاب محبوب، قابل بازیافت و مقرون به صرفه برای بسته بندی مواد غذایی است.

کاغذ کرافت برای طراحی

کاغذ کرافت در رنگ‌های متنوعی از جمله طلایی و نقره‌ای متالیک موجود است. اگر به دنبال افزودنی مفید و چشم نواز برای پروژه هنری و صنایع دستی خود هستید، کاغذ کادو رنگی کرافت راه حل عالی است. و همینطور مناسب برای تولید و چاپ بروشور می باشد.

کاغذ کرافت برای بسته بندی

امروزه کاغذ کرافت برای ساخت جعبه های کارتنی نیز بسیار محبوب شده است!

به لطف ماهیت بادوام کاغذ کرافت، صنعت تجارت از جعبه های کرافت برای محافظت از محصولات و اطمینان از تحمل آنها در شرایط سخت حمل و نقل سود می برد.

جعبه های کارتنی کاغذ کرافت قهوه ای نیز معمولاً توسط مشاغل برای پایدار ماندن تجهیزات و محصولات  استفاده می شود و به وضوح با محیط زیست سازگار است. کاغذ کرافت بسیار متنوع و محکم است و طیف گسترده ای از گزینه های بسته بندی نوآورانه را در صنعت بسته بندی امروزی امکان پذیر کرده است.

کاغذ کرافت برای بسته بندی

تفاوت کاغذ کرافت و گراف

کاغذ کرافت و کاغذ گراف، یکی نیستند و تفاوت‌هایی با هم دارند. کاغذ کرافت همنطور که در بالا توضیح دادیم، ضخامت بسیار بالایی دارد و مقاوم است؛ اما کاغذ گراف نوعی کاغذ با صفحات شطرنجی است و برای مهندسی و ریاضی کاربرد دارد.

به طور خلاصه می‌توان گفت کاغذ گراف شطرنجی است، به عنوان کاغذ رسم استفاده می‌شود و کدر است. اما کاغذ کرافت چند لایه است، از ورود رطوبت جلوگیری می‌کند و مقاومت بالایی دارد.

آنچه در مقاله کاغذ کرافت خواندیم:

دریافتیم که از کاغذ کرافت به دلیل مزایا و ویژگی‌های خاص آن در صنایع گوناگونی استفاده می‌شود مانند صنعت بسته‌بند‌ی موادغذایی، تولید کاغذهای بیمارستانی، ساخت انواع پاکت و ساک‌های دستی، تولید جعبه‌های فانتزی و جعبه کادو، بسته‌بندی کردن پوشاک و طراحی و تولید انواع بروشور. این ویژگی‌های مهم که موجب افزایش محبوبیت و کاربرد بالای آن شده مقاومت مکانیکی و قدرت جذب بالا، هزینه تولید پایین، دوستدار محیط زیست بودن و تنوع زیاد آن است.

آیا کاغذ کرافت ضد آب است؟

آنچه مسلم است هر کاغذی از چوب ساخته شده است؛ بنابراین بسیاری از افراد تصور می‌کنند که کاغذها باید ساختاری مشابه چوب داشته باشند. باید بدانید که حتی درخت‌ها نیز ضد آب نبوده و آب و رطوبت می‌تواند به داخل آن‌ها نفوذ کند تا قادر به ادامه حیات باشند. پس بدون در نظر گرفتن نوع کاغذ، در نهایت هیچ کدام کاملاً ضد آب نخواهند بود. البته تولیدکنندگان کاغذ کرافت با اضافه کردن برخی مواد باعث بالا بردن مقاومت آن در برابر آب می‌شوند تا بتوان از آن برای اهداف خاص مثل بسته‌بندی کردن مواد غذایی استفاده کرد. اما در مجمموع کرافت کاملا ضد آب نیست و قرار گرفتن برای مدت طولانی در معرض رطوبت و آب باعث تخریب بافت آن خواهد شد.

بهترین کاغذ کرافت کدام است؟

انتخاب بهترین نوع کرافت بستگی به مورد استفاده شما دارد اما زبری و گرماژ کاغذ بسیار مهم است.

چرا کاغذ کرافت محبوبیت بالایی دارد؟

این کاغذ علاوه بر مقاومت بالا، ظاهری زیبا و نوستالژیک دارد و قابل بازیافت است بنابراین طرفداران بسیار زیادی در بین مصرف کنندگان دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *