انواع دستگاه چاپ را نام ببرید.

انواع دستگاه چاپ دامنه گسترده ای را شامل می شود که در آن از دستگاه های چاپ معمولی تر تا دستگاه های چاپ صنعتی گنجانده می شود. هرکدام از این دستگاه ها از قابلیت ها و کاربرد های خاص خود برخوردارند که باید با توجه به هدفی که کاربر دارد قبل از خرید دستگاه چاپ، به شناسایی هر کدام از دستگاه های چاپ پرداخته و از قابلیت هرکدام از آن ها مطلع شود.

این دستگاه های چاپ کارخانه داران را در انجام کارهای مختلف و خلاقانه کمک کرده و به پیشبرد هرچه سریع تر به کسب و کار ها کمک موثری می کند. در این مقاله از مجتمع چاپ اندیشه برتر به مطالبی خواهیم پرداخت که دید کاملی نسبت به دستگاه های چاپ به شما ارائه دهد. از جمله سرفصل هایی که در این مقاله به آن ها میپردازیم عبارت است از:

 • بررسی تاریخچه دستگاه چاپ
 • بررسی و معرفی انواع دستگاه چاپ
 • ارائه راهنمایی هایی برای خرید دستگاه چاپ
 • و سایر موارد

تاریخچه دستگاه چاپ

از اصلی ترین ارکان در فرآیند نشریات کتاب، دستگاه چاپ است که دارای تنوع زیادی است. دستگاه چاپ از سری محصولات پرکاربردی است که در دنیای امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده است. تاریخچه دستگاه چاپ در دنیا مربوط به هزاران سال پیش شده و درواقع به زمانی برمیگردد که چاپ روی خشک و گل انجام می شد. اما اگر بخواهیم درمورد تاریخچه ی دستگاه اطلاعاتی به شما بدهیم، باید درمورد فردی سوئدی به نام یوهانس گوتنبرگ بگوییم.

یوهانس گوتنبرگ به عنوان اولین نفری که توانست دستگاهی برای چاپ اختراع کند، شناخته می شود. این فرد توانست به روشی مکانیزه شده، تصاویر و متن را بر روی سطح موردنظر خود چاپ کند.

از همین رو این شخص به عنوان پرچمدار صنعت چاپ در اروپا شناخته می شود. البته روشی که گوتنبرگ برای چاپ استفاده می کرد، سال ها قبل توسط چینی ها هم استفاده می شده اما گوتنبرگ اولین نفری بود که توانست این دانش ها را در قالب ماشین چاپ کاربردی ساخته و امتیاز آن را به نام خود ثبت نماید.

پس از این اختراع، هزینه های چاپ به طرز قابل توجهی کاهش یافته و صنعت چاپ در دنیا رواج پیدا کرد. پس از گذشت سال ها تغییرات و تحولاتی در مکانیسم و ساختار دستگاه های چاپ بوجود آمده و دستگاه هایی اختراع شدند که امکان چاپ مجله به صورت دو رو را فراهم می کردند. هرچی زمان می گذشت دستگاه های چاپ نیز به تکامل بیشتری می رسیدند.

تغییر بعدی که در دستگاه چاپ رخ داد، ماشین های عظیم و کاربردی بودند که به خاطر چاپ با کاغذ رول طراحی شده و به مرحله ی تولید رسید. در سال 1912 شخصی به نام هرمان، ماشین چاپی با قابلیت چاپ پشت و رو زن افست پدالی را طراحی و اجرا کرد. در این دستگاه چاپ با تیراژ پایین به خوبی پوشش داده می شد و روزنامه تایمز به وسیله یک دستگاه چاپ که با فشار بخار کار می کرد، چاپ شده و منتشر گردید.

انواع دستگاه چاپ را نام ببرید.

انواع دستگاه چاپ

دستگاه چاپ انواع مختلفی دارد که هر کدام از آن ها دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی هستند. برای مثال برخی از این دستگاه ها دارای سرعت بالایی بوده و برخی دیگر از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بعضی از دستگاه ها هم هستند که هر دو ویژگی سرعت و کیفیت را با هم دارند.

نگاهی کلی به انواع دستگاه چاپ و کاربرد های آن

نام دستگاه

کاربرد
دستگاه چاپ افست

برای چاپ روی متریال‌های غیر جاذب

دستگاه چاپ فلکسو

چاپ کاغذ دیواری، چاپ تقویم، چاپ بسته های مواد غذایی و چاپ کتاب
دستگاه چاپ لترپرس

برای چاپ کارت‌ پستال، بروشور، پاکت نامه، بسته‌بندی‌های ویژه و کارت دعوت

دستگاه چاپ تامپو

با این دستگاه تصویر دو بعدی به روی یک وسیله سه بعدی حک می گردد.
دستگاه چاپ سیلک اسکرین

ارزان قیمت و مناسب برای چاپ‌ با  تیراژ بالا

دستگاه چاپ هیلوگراور

برای چاپ‌های رول و ورقی
چاپ دیجیتال

چاپ کتاب، محصولات تبلیغاتی، انواع عکس ها

در ادامه به بررسی و معرفی انواع دستگاه های چاپ میپردازیم:

دستگاه چاپ افست

یکی از رایج ترین و قدرتمندترین دستگاه های چاپ، دستگاه چاپ افست است که می تواند بزرگترین سفارشات چاپی را مانند انواع کتاب ها، بروشورها، مجلات، کاتالوگ، پوستر، علائم تجاری، چاپ جعبه و سایر نشریات موردنظر را با کیفیتی بسیار بالا در تیراژ های متوسط به چاپ برساند. چاپ با دستگاه افست صرفه اقتصادی داشته و به صورت کاملا یکنواخت قابلیت چاپ در روی کاغذ را دارد.

روند کار در این نوع چاپ به این شکل است که مواد شیمیایی به زینک آغشته شده به وسیله سیلندرهای مخصوص روی کاغذ کپی می شوند. از جمله مهم ترین ویژگی های این نوع دستگاه سرعت بالای آن است که مشتریان زیادی را با سفارش های داخلی بسیار بالا به خود جذب کرده است. سازنده این دستگاه کمپانی المانی به اسم هایدلبرگر دروکماشینن بوده که جزو معروفترین تولید کنندگان دستگاه های چاپ به شناخته می شود.

دستگاه چاپ دیجیتال چیست؟

دستگاه چاپ سیلک اسکرین

یکی از پرکاربردترین دستگاه های چاپ است که قابلیت استفاده در موارد گوناگونی را دارد. این دستگاه می تواند بر روی هر متریالی چاپ انجام دهد و در نتیجه از این دستگاه می توان برای چاپ بر روی انواع سطوح صاف و گرد و بی نظم هم استفاده کرد.

دستگاه چاپ سیلک اسکرین چیست؟

دستگاه چاپ هلیوگراور

هنگامی که سفارش های چاپ باید در تیراژ های بالا و میلیونی انجام شود، از این دستگاه چاپ استفاده می کنند. این دستگاه چاپ از قیمت بالایی برخوردار بوده و معمولا فقط افرادی که احتیاج به چاپ با تیراژ های بالا دارند از آن استفاده می کنند. در این دستگاه به جای زینک که معمولا در دستگاه های چاپ استفاده می شود، سیلندر به کار رفته و در نتیجه فرآیند چاپ بدون معطلی هایی که جای گذاری زینک ایجاد می کند، و تنها با استفاده از سیلندرهای موجود در این دستگاه به سهولت و به سرعت قابل انجام دادن است.

دستگاه چاپ هلیوگراور چیست؟

دستگاه چاپ لترپرس

دستگاه چاپ ملخی دستگاهی است که متناسب برای انواع کارت ویزیت، سربرگ و انواع چاپ بر روی کاغذ در تیراژ کم است. این دستگاه از قدیمی ترین دستگاه های چاپ به حساب می آید و امروزه کاربرد زیادی ندارد. انواع مختلف کارهایی که معمولا با این دستگاه چاپ قابل انجام است، عبارت است از:

 • چاپ کارت ویزیت
 • چاپ اعلامیه
 • چاپ سربرگ
 • و چاپ تیراژ پایین توسط حروف سربی و کلیشه های فلزی را انجام می دهد.

دستگاه چاپ لترپرس چیست؟

دستگاه چاپ تراکت

دستگاه چاپ تراکت که ریسوگراف نام دارد، از قرار گرفتن چند فناوری در کنار هم بوجود آمده و تنها چند سال از ابداع آن می گذرد. ریسوکاگو ژاپن اولین شرکتی است که کار طراحی و تولید این دستگاه چاپ را برعهده گرفت. یکی از رایج ترین چاپ هایی که با این دستگاه انجام می شود، چاپ داپلیکیشن است که سبک متفاوتی نسبت به چاپ افست دارد.

در این روش تصویری که برای چاپ آماده است، از طریق اسکنر به استنسیل منتقل شده و از استنسیل به روی مستر چاپ می شود. مواد مصرفی به کارگرفته شده در روند چاپ، تاثیر بسیار زیادی در نتیجه چاپ و کیفیت خروجی دارد. از جمله ویژگی های چاپ تراکت می شود به سرعت چاپ، کیفیت چاپ، مجهز به هیتر خشک کن، مجهیز به هد پارکینگ، مجهز به سنسور رول باز کن و سایر موارد.

دستگاه چاپ تراکت

خرید دستگاه چاپ

صنعت چاپ صنعتی بسیار گسترده است که از دستگاه های مختلفی برای چاپ استفاده می گردد. از متداول ترین دستگاه های چاپ که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد، می توان به دستگاه هایی مثل دستگاه فلکسو، سیلک اسکرین، لترپرس و غیره اشاره کرد. خیلی افراد مطابق با نیاز خود به خرید دستگاه چاپ اقدام کرده و در بسیاری از مواقع خریدار دستگاه های چاپ صنعتی می باشند.

برای خرید دستگاه های چاپ صنعتی و دستگاه های غیر صنعتی، اندیشه برتر به عنوان یکی از معتبرترین ارائه دهندگان خدمات چاپ، در انواع گسترده مثل چاپ کاتالوگ، مجله، بسته بندی، لیتوگرافی، خدمات یووی و سایر موارد چاپ، بهترین گزینه برای خرید دستگاه چاپ بوده و می توانید بعد از گرفتن خدمات مشاوره از تیم حرفه ای اندیشه برتر به خرید دستگاه های چاپ صنعتی مورد نظر خود اقدام نمایید.

بهترین دستگاه چاپ

بهتر است دستگاه های چاپ را بر اساس بهترین بودن مقایسه نکنیم. هر دستگاه بر اساس نیاز های خود ساخته شده است. افرادی که به تازگی وارد صنعت چاپ شده اند بهتر است بر حسب کسب و کار خودشان به خرید دستگاه اقدام نمایند. برای مشاوره می توانید با کارشناسان اصلی در این زمینه تماس بگیرید.

جمع بندی

آنچه در این مقاله از اندیشه برتر خواندید به طور خلاصه به صورت زیر است:

 • دستگاه چاپ پیشینه ای به درازای تاریخ داشته و یوهانس گوتنبرگ از سوئد اولین نفری بود که دستگاه چاپ را اختراع کرد.
 • دستگاه های صنعتی چاپ انواع مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به مواردی مثل دستگاه چاپ افست، سیلک اسکرین، لترپرس و… اشاره کرد.
 • خرید دستگاه چاپ از جمله مواردی است که بسیاری از کسب و کار ها برای سهولت در پیشبرد امور خود به آن اقدام میکنند.
 • در انتها یادآرو می شویم برای انجام چاپ های حرفه ای مثل چاپ متالایز و چاپ هایبرید و سایر چاپ ها می توانید به اندیشه برتر به عنوان بزرگترین چاپخانه در تهران مراجعه نمونده و از خدمات با کیفیت بالای این چاپخانه لذت ببرید.
5/5 - (2 امتیاز)

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *