گراف بندی عکس چیست

برنامه گراف بندی عکس، برای طراحی یکی از برنامه‌هایی است که برای گرافیست و طراحان حرفه ای استفاده می‌گردد. این برنامه به گونه‌ای طراحی شده است که می‌توانید تصاویر ترسیم شده خود را در چهارچوب خاصی قرار دهید تا با دقت و کیفیت مطلوب‌تری در ابعاد و اندازه مدنظر خود آن را ترسیم نمایید.

منظور از چهارچوب یعنی که این برنامه برای ترسیم از خط‌های افقی و عمودی ایجاد شده است که تصاویر را در بین این خط‌ها ترسیم نمایید. این نرم افزار برای افراد مبتدی به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد. با مجتمع چاپ اندیشه برتر همراه باشید تا اطلاعات جامعی در این خصوص دریافت کنید.

گراف بندی عکس
نرم افزار گراف بندی عکس برای افرادی که طراحی حرفه ای دارند، مناسب است

برنامه گراف بندی عکس برای چیست؟

همانطور که در توضیحات اولیه به آن اشاره شد، با استفاده از برنامه گراف بندی عکس می‌توانید عکس‌ها را در ابعاد و اندازه‌های بسیار دقیقی ترسیم نمایید. این نرم افزار یکی از بهترین نرم‌افزارهای بخش بندی عکس است که مجموعه‌ای از خطوط هر کدام از گراف‌ها دو بخش V و E دارد. از برنامه فتوشاپ هم می‌توان استفاده‌های زیادی کرد.

E: مجموعه محدود از لبه‌ها است.

V: مجموعه محدود از رئوس است.

کاربرد گراف بندی عکس برای طراحی

نرم افزار گرافیکی گراف بندی عکس بدین منظور طراحی شده است که بتوانید به خوبی تصاویر را در نواحی مختلفی جداسازی کنید. برای آنکه بدانید این تقسیم بندی به خوبی انجام شده است، باید با ذهن انسان مطابقت داشته باشد. البته تمامی نرم افزارها مزایا و معایب خاص خود را دارند.

مطلب پیشنهادی: چاپ دیجیتال، راهکاری نوین برای کسب و کار شما

مزایای استفاده از نرم افزار گراف بندی عکس

از مزایای استفاده از نرم افزار گراف بندی عکس این است که:

  • طراحی عکس به کمک گراف بندی انجام می‌گیرد با استفاده از این نرم افزار می‌توانید عکس‌های خود را بدون هیچ عیب و نقصی، طراحی نمایید.
  • از دیگر مزیت‌های استفاده از این برنامه این است که اطلاعات مکانی تعداد پیکسل‌ها به صورت همزمان با یکدیگر ترکیب می‌شوند و طراحان می‌توانند مشاهده کنند.
  • عکس در این طراحی‌ها پیچیده نیست و برای کاربر بسیار قابل فهم است.
  • با این نرم افزار می‌توانید طراحی خود را روز به روز حرفه‌ای‌تر کنید.

علت استفاده کردن از نرم افزار گراف بندی عکس

افراد حرفه‌ای هنگامی که می‌خواهند طراحی خود را در ابعاد و اندازه‌های دقیق‌‎تری انجام دهند با این نرم افزار استفاده می‌کنند. در این برنامه هنگامی که طراح تصویر خود را ترسیم می‌کند، طراحی اولیه در جدول بندی خاصی قرار می‌گیرد و عکس در مربع‌های منظمی نمایش داده می‌شوند تا تسلط طراح گرافیست را برای اینکار بیشتر کنند.

علت استفاده کردن از نرم افزار گراف بندی عکس
افراد مبتدی به هیچ عنوان از نرم افزار گراف بندی عکس استفاده نکنند.

چگونه بدون مربع های گراف بندی عکس، طراحی کنیم؟

برای آنکه بتوانید بدون مربع‌های گراف بندی عکس، تصویر را در ابعاد و اندازه‌های معینی طراحی کنید می‌توان در مرحله اول طرح اولیه خود را در مربع‌های کوچک تقسیم‌ بندی کنید تا دیدمان به آن مربع‌ها محدود شود برای یک هفته سایز مربع‌ها دو سانتی‌متر باشد. پس از یک هفته یک سانتی‌متر به مربع‌ها اضافه کنید یعنی مربع‌ها را یا 3 سانتی‌متر کنید و یا دو برابر.

هنگامی که سایز مربع‌ها افزایش یافت چشم شما فضای بیشتری را مشاهده میکند. اگر پس از یک هفته مشکلی نداشتید حتما طرح را بر روی کاغذ منتقل کنید و از هفته‌های دیگر، مربع‌ها را بیشتر کنید. پس از یک ماه متوجه می‌شوید که دیدتان بسیار بازتر شده است. به عنوان مثال بر روی کاغذ 20 در 30 مربع‌های 10 سانتی‌متر ایجاد کنید. مربع‌های بزرگ در طراحی‌ها نشان می‌دهد که چشم شما دیگر به دیدن محدود نیست.

با روش جدول بندی به خوبی می‌توانید طرح خود را بر روی بوم و یا کاغذ انتقال دهید. بیشتر طراحان با سایز 50 تا 70 مشکی نداشته و بر آن مسط هستند. حالا شاید سوال پیش آید که اگر کاغذ 1 در 1.5 متر باشد چطور؟

در جواب باید بگوییم که طرح اولیه حتما خراب خواهد شد اما با استفاده از جدول بندی، طرح اولیه به خوبی انجام می‌شود. با جدول بندی طرح با دقت بسیار بهتری نمایش داده می‌شود. در صورتی که کاغذ استفاده شده کوچک‌تر باشد، طبیعتا دیدتان را ضعیف خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی: بهترین نرم افزار طراحی لوگو با گوشی

نتیجه گیری

اگر از جمله افرادی هستید که تمایل دارید طراحی‌های دقیق‌تری برای انجام کار خود داشته باشید، پیشنهاد ما به شما این است که از نرم افزار گراف بندی عکس استفاده کنید. گراف بندی عکس برای افرادی که به تازگی طراحی را آغاز نموده اند مناسب نیست و بیشتر کاربرانی استفاده می‌کنند که طراحی بسیار حرفه ای دارند.

سوالات متداول

یکی از مزیت‌ های گراف بندی عکس چیست؟

از مزیت‌های گراف بندی عکس می‌توان به تقسیم‌بندی طرح به مربع‌های کوچکتر اشاره نمود. که تصاویر و طرح ها را بسیار دقیق نشان می‌دهد.

برای آنکه چشم خود را به مربع های گراف بندی عکس محدود نکنیم چکار باید کرد؟

حتما باید از هفته اول مربع ها را در سایز های نرمال در نظر بگیرید. پس از یک هفته، این مربع‌ها را بزرگتر کنید تا دید طراح بزرگتر شود.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *