چاپ هولوگرام

در رابطه با توسعه فناوری چاپ هولوگرام باید گفت که این نوع چاپ در سال 1962 وارد بازار شد، در واقع در زمانی که افرادی به نام یوری دنیسیوک، اهل شوروی سابق و امت لیث و جوریس آپاتنیکس از دانشگاه میشیگان آمریکا، تکنولوژی لیزر را گسترش دادند و توسط آن اشیاء سه بعدی را ثبت کردند. در ابتدا وضوح این اشیاء خیلی خوب نبود؛ اما با گذشت زمان و ابداع شیوه‌های جدید مانند تبدیل انتقال با ضریب شکست، هولوگرام‌ها نیز تکامل یافتند و به شکل امروزی در آمدند. در این سال‌ها انواع زیادی از چاپ هولوگرام پدید آمدند که در موارد مختلف از زندگی روزمره ما استفاده می‌شوند. در ادامه این صفحه از مجتمع چاپ اندیشه برتر به بررسی نحوه چاپ برچسب هولوگرام و انواع آن می‌پردازیم.

چاپ هولوگرام چیست؟

هولوگرام در واقع تصویری سه بعدی است که بر روی یک سطح دو بعدی چاپ شده است. واژه هولوگرام از دو کلمه یونانی holo و gram گرفته شده که به معنای کل و پیام می‌باشد. با نگاه به یک چاپ هولوگرام، تصویری سه بعدی مشاهده می‌کنیم که شبیه یک تصویر دو بعدی معمولی نیست. این تصویر در واقع داخل یک الگوی کدگذاری شده از خطوط است که به عنوان حاشیه شناخته می‌شوند، نور را می‌شکنند و شکل می‌دهند تا تصویری را که ما می‌بینیم ظاهر کنند.

به عبارت دیگر سطح هولوگرام از میلیون‌ها عدسی کوچک با قدرت‌های مختلف تشکیل شده که در زاویه‌های متفاوت قرار گرفته‌اند. هنگامی که نور از سمت هولوگرام به چشم ما می‌رسد، هر عدسی نور را در نقطه دیگری جمع می‌کند و در مجموع این نقاط وقتی با هم دیده شوند، تصویر قابل رویت هولوگرام را تشکیل می‌دهند.

انواع چاپ هولوگرام

همانطور که اشاره کردیم چاپ هولوگرام‌ شامل تصویری سه بعدی است که از تداخل پرتوهای نور با هم تشکیل شده و تصویری واقعی را منعکس می‌کنند. انواع چاپ‌های هولوگرام در طول سال‌های اخیر پدید آمده‌اند و در موارد مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در ادامه به بررسی انواع چاپ هولوگرام می‌پردازیم.

چاپ هولوگرام سه بعدی

این نوع چاپ در واقع برچسب‌هایی با ترکیبی از رنگ‌ها با عمق‎های متفاوت هستند که در زوایای متفاوت قرار گرفته و باعث ایجاد تصاویری متفاوت در چشم ما می‌شوند. این نوع چاپ هولوگرام از لحاظ امنیتی بسیار معتبر است و اغلب برای گارانتی‌ کردن‌ محصولاتی مانند گوشی‌های هوشمند، لوازم الکترونیکی و محصولات گران قیمت و نفیس استفاده می‌شود.

هولوگرام دو بعدی رنگی

هولوگرام دو بعدی رنگی اصولا برای کارت‌های شناسایی و برچسب محافظ محصولات مختلف استفاده می‌شود. این نوع چاپ ترکیبی از دو یا چند تصویر هستند که به صورت لایه‌بندی شده روی هم قرار گرفته‌اند. رنگ‌بندی انواع هولوگرام دو بعدی به این صورت است که وقتی از زوایای مختلف به آنها نگاه می‌کنیم، به شکل رنگین کمان هستند. این نوع هولوگرام در اندازه و شکل‌های متفاوت چاپ می‌شوند و اگر دقت کنیم روزانه انواع بسیاری از آن‌ها را در اطراف خود می‌بینیم.

هولوگرام خرد شونده

هولوگرام‌های گچی یا خرد شونده به نوعی از لیبل گفته می‌شود که بعد از اینکه روی سطح مورد نظر چسبانده شوند، دیگر قابل کندن و جدا شدن نیستند و اگر تلاش کنیم که آن‌ها را بکنیم، خرد و تکه تکه خواهند شد، برخلاف هولوگرام‌های دیگر که بارها قابل کندن و چسباندن هستند. هولوگرام خرد شونده در واقع به نوعی باعث اصالت بخشیدن به کالاهای مختلف می‌شود؛ زیرا نام کالا و کد آن، تاریخ تولید یا واردات محصول مورد نظر روی آن حک شده و اصل بودن آن را مشخص می‌کند.

این نوع چاپ هولوگرامی کاربرد بسیاری در صنایع مختلف دارند مانند انواع برچسب گارانتی محصولات، در واقع همان برچسبی که روی جعبه محصولات و در محل باز شدن درب جعبه آن‌ها چسبانده می‌شود و با کندن این هولوگرام کالا از حالت آکبند خارج می‌شود. گاهی نیز این هولوگرام در محل پیچ‌های یک محصول زده شده که کندن آن باعث خارج شدن محصول از گارانتی خواهد شد. از موارد دیگر استفاده از آن برچسب‌گذاری اموال در ادارات و اماکن مختلف است.

چاپ هولوگرام لیزری

در برخی از هولوگرام‌ها تصاویر پنهانی وجود دارد که فقط با لیزر قابل رویت می‌شوند. با استفاده از یک دستگاه لیزر می‌توانید اصالت هولوگرام‌هایی که دارای تصاویر پنهان می‌باشند را بررسی کنید. در این نوع هولوگرام‌ها بخش‌هایی از تصاویر فقط با لیزر دیده می‌شوند و شما با لیزر می‌توانید معنی و مفهوم هولوگرام را درک کنید.

دستگاه چاپ هولوگرام

دستگاه چاپ هولوگرام، سه بعدی است و با استفاده از لیزر و ثبت تداخل امواج نوری، به ساخت هولوگرام می‌پردازد. تمامی این مراحل تنها در سه دقیقه انجام می‌گیرد.

دستگاه چاپ هولوگرام، از یک تک پرتو لیزر استفاده می‌کند که با استفاده از لنز، این تک پرتو را به دو قسمت تقسیم می‌کند. یکی از این دو پرتو که تفکیک شده‌اند، به عنوان مرجع قرار می‌گیرد و بر روی تصویر موردنظر، چاپ می‌شود. سیستم چاپ هولوگرام، کمی تخصصی است.

مراحل چاپ هولوگرام

به طور کلی چاپ هولوگرام بر اساس یک الگوی تداخلی نوری ساخته می‌شود. این الگوی تداخلی که در واقع الگویی میکروسکوپی است شامل یکسری نقاط روشن و تیره است. زمانی که این الگو تحت تاثیر نور قرار می‌گیرد، تصویری سه بعدی از شی را منعکس می‌کند و در نهایت انتقال الگوی تداخلی بر روی یک فیلم، باعث بوجود آمدن یک هولوگرام خواهد شد.

به عبارت دیگر اولین گام در ساختن هولوگرام امنیتی تولید تصویر آن است که به کمک ابزار نوری خاصی انجام می‌شود. تولید انبوه و ساخت هولوگرام دربرگیرنده مجموعه‌ای از فرایندهاست. بعد از تولید تصویر، عملیات انتقال انجام می‌شود که شامل کشیدن روکش چسبناک، آهن بری، بازپیچی و برش کاری کردن است. تولیدکنندگان مختلف با توجه به تولید نهایی خود تکنیک‌های چاپی متفاوت مانند مهر کاری، لایه‌کشی، شماره‌گذاری و در انتها جان بخشیدن را استفاده می‌کنند.

نحوه به کارگیری چاپ هولوگرافیک (کاربردهای هولوگرام)

لازم به ذکر است که استفاده از تکنولوژی چاپ هولوگرام تنها به استفاده در قالب برچسب محصولات محدود نمی‌شود، بلکه در زمینه‌های بسیاری از این تکنولوژی استفاده می‌شود مانند استفاده از در زمینه پزشکی و امنیتی. در واقع از این فناوری بی‌نظیر در صنایع مختلف به منظور تعریف، تثبیت نام، نشان و تصدیق اصالت کالاها استفاده می‌شود.

  • کاربرد امنیتی

امروزه کاربردهای امنیتی چاپ هولوگرام رو به افزایش است زیرا این تکنولوژی موفق شده به حفظ اعتبار و امنیت مدارک مهم کمک کند. در حال حاضر نسل جدید هولوگرام های امنیتی دارای ویژگی‌های پیشرفته‌ای مانند متون و تصاویر متحرک هستند.

  • کاربرد در صنایع بسته‌بندی

از عمده کاربردهای چاپ هولوگرام، استفاده در بسته‌بندی کالاهاست که نشان دهنده اعتبار و اصالت کالاهای تولید شده است.

  • کاربرد تزئینی

از دیگر کاربردهای چاپ هولوگرام، استفاده از آن‌ برای تزئین محصولات است مثلا برای تزئین کارتهای تبلیغاتی، مجله‌ها و کتب، تصاویر فانتزی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  • کاربرد در موارد پزشکی

فناوری هولوگرام با کمک تکنیک‌های تصویربرداری مانند MRI و CAT، در تشخیص بیماری‌ها بسیار موثر است. علاوه بر این پزشکان با کمک این تکنولوژی، قادرند بیماران را در حالات سه بعدی تجسم کرده و درک بهتری از بدن او و پیشرفت بیماری داشته باشند. در زمینه آموزش به دانش آموزان در زمینه دورس تجمسی نیز از این خاصیت سه بعدی سازی چاپ هولوگرام می‌توان استفاده کرد.

  • کاربرد در بازی‌ها و سرگرمی‌ها

با کمک فناوری چاپ هولوگرامی می‌توان باعث جذاب‌تر شدن بازی‌ها و فیلم‌ها شد و همچنین برای ایجاد سرگرمی‌های متنوع از آن استفاده کرد.

قیمت چاپ هولوگرام

چاپ هولوگرام مبالغ مختلفی دارد و با توجه به کیفیت آن متفاوت است. اما به صورت تقریبی می‌توان برای آن قیمت تعیین کرد.

برای مثال، قیمت هولوگرام‌های دو بعدی، از 1000 تومان به بالاست که با توجه به طرح سفارش، نوع آن، سایز و تعداد متغیر است.

هولوگرام سه بعدی، بالاترین سطح ایمنی را دارد؛ قیمت چاپ هولوگرام سه بعدی از هر عدد 6000 تومان به بالاست. نکته قابل ذکر این است که قیمت نهایی آن با توجه به تعداد، ابعاد، کیفیت و غیره مشخص می‌شود.

آنچه در مقاله چاپ هولوگرام خواندیم:

در انتها با توجه به مواردی که شرح داده شد، دریافتیم که فناوری چاپ هولوگرام، بسیار پیچیده است و با داشتن ویژگی‌های خاص خود در امور روزمره زندگی ما بسیار کاربردی است. از مهم‌ترین مواردی که باعث این پیچیدگی و تنوع در هولوگرام‌ها شده در واقع نحوه تولید آن‌ها است مانند انواع هولوگرام دو بعدی، سه بعدی، ترکیب دو بعدی و سه بعدی و… . در اصل این فناوری باعث اصالت بخشی و ایجاد اطمینان از اعتبار کالاهای مختلف است و خریدار با دیدن برچسب هولوگرام روی محصول مورد نظرش از اصل بودن آن اطمینان پیدا خواهد کرد.

مجموعه اندیشه برتر در خصوص چاپ هولوگرام خدماتی ندارد و این مقاله صرفا جهت افزایش آگاهی و دانش شما همراهان می باشد.

ابعاد چاپ هولوگرام چقدر است؟

حداقل سایز برای تولید برچسب هولوگرام ۵ میلی‌متر و حداکثر آن سایز ۱۶ سانتی‌متر است.

حداقل تیراژ چاپ هولوگرام چقدر است؟

اولین مرحله در تولید هولوگرام ساخت مَستِر برای تولید برچسب هولوگرام است. در تیراژ پائین (کمتر از ده هزارتا)، بخش زیادی از مبلغ قرارداد به هزینه تولید مَستِر تعلق می‌گیرد و هر چه تیراژ بالاتر باشد، این مقدار کمتر و قیمت هر برچسب کمتر می‌شود پس تیراژهای خیلی پائین برای خریدار مقرون به صرفه نخواهند بود.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *