چاپ جعبه ایندربرد

مقوای ایندربرد با نام اختصاری FBB یکی از پرکاربردین نوع مقوا در صنعت چاپ و بسته‌بندی است و با داشتن ویژگی‌های خاص، به یکی از انتخاب‌های برتر در بسته‌بندی‌ اقلام مختلف تبدیل شده است. در واقع، FBB مخفف عبارت Folding Box Board است؛ یعنی مقوا برای جعبه‌های تاشو و در زبان انگلیسی، به نام Ivory Board Paper شناخته می‌شود. امروزه در صنعت چاپ و بسته‌بندی کشورمان، چاپ جعبه ایندربرد تا حد زیادی گسترش یافته و از این محصول فوق‌العاده، برای بسته‌بندی انواع محصولات تولیدی مختلف، استفاده می‌‌شود.

به طور مثال؛ از این مقوا و چاپ، در ساخت جعبه‌های آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی که جزئیات چاپ در آن‌ها اهمیت بالایی دارد، استفاده می‌شود. به ‌طور کلی، صاحبان کسب‌ و کارها و تولیدکنندگان، از این واقعیت آگاهی دارند که بسته‌بندی مناسب، شیک و با کیفیت، در جلب و جذب مشتریان بسیار اهمیت دارد؛ بنابراین، اغلب تلاش می‌کنند تا محصولات خود را با بهترین بسته‌بندی، به بازار عرضه کنند و برای این منظور، چاپ جعبه ایندربرد را انتخاب می‌کنند. در ادامه این مطلب از مجتمع چاپ اندیشه برتر ، با این مقوا در صنعت چاپ و بسته‌بندی و مزایا و معایب آن آشنا خواهیم شد.

چاپ جعبه ایندربرد چیست؟ + مزایا و معایب

مشخصات چاپ جعبه ایندربرد

این مقوا دارای یکسری ویژگی‌های خاص است که باعث افزایش استفاده از آن، در صنعت چاپ و بسته‌بندی شده است. مهمترین این مشخصات را در ادامه شرح داده‌ایم:

سختی و ضخامت مقوا

مقوای ایندربرد، سطحی بسیار مقاوم و ضخیم داشته و این سختی مقوا، در کارایی آن اهمیت زیادی دارد. در واقع این سختی و ضخامت جعبه ایندربرد، به عنوان یک فاکتور اصلی در میزان کیفیت و استحکام مقوا، در برابر فشار و ضربات وارده به آن است.

گرماژ مقوا

گرماژ یا چگالی جعبه ایندربرد، شاخص وزن و ضخامت این نوع مقوا است. از مقوای ایندربرد با گرماژ بالا، اغلب برای بسته‌بندی موادغذایی استفاده می‌‌شود. به این دلیل که ضخامت و گرماژ بالا در جعبه ایندربرد، باعث حفظ دمای داخلی آن و استحکام جعبه خواهد شد، که بر اساس نوع محصولی که در این بسته‌بندی قرار دارد، این استحکام و حفظ دما، اهمیت زیادی دارد.

صافی مقوا

صافی و روان بودن جعبه ایندربرد، یکی از مهمترین عوامل در انجام چاپ با کیفیت است. وجود سطح صاف و بدون ترک و خطوط، در افزایش کیفیت چاپ، بسیار موثر است و این نوع مقوا، به دلیل دارا بودن سطحی صاف و روان، بهترین نتیجه را پس از چاپ ارائه می‌‌کند.

مشخصات چاپ جعبه ایندربرد 

چاپ با کیفیت

همانطور که اشاره کردیم، داشتن سطحی روان و صاف، برای ارائه چاپی با کیفیت در چاپ جعبه ایندربرد، عالی است. این مقوا دارای قدرت جذب بالایی است و این امر باعث چاپ تصاویر و نوشته‌ها، با کیفیتی عالی، خواهد شد و انواع چاپ جعبه ایندربرد، با ظرافت و وضوح بالا، به نظر خواهند رسید.

بهداشتی و قابل بازیافت

مقوای ایندربرد را به عنوان یک نوع کاغذ بسته‌بندی بهداشتی می‌‌شناسند؛ چرا که دارای قابلیت بازیافت است و در نتیجه، دوستدار محیط زیست محسوب می‌شود.

مطلب پیشنهادی: در صورتی که قصد دریافت اطلاعاتی راجع به چاپ مجله در چاپخانه اندیشه برتر را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

مزایای چاپ جعبه ایندربرد

پس از مرور ویژگی‌های چاپ جعبه ایندربرد، به بررسی مزایای آن می‌پردازیم. مانند هر نوع کاغذ و محصول دیگری در صنعت چاپ و بسته‌بندی، جعبه ایندربرد نیز دارای یکسری مزایا است که باعث شده از آن، به‌ عنوان محصول پرطرفدار بازار نام ببرند. همانطور که در قسمت فوق شرح دادیم، چگالی بالا و یکنواخت و صاف‌بودن، از مهم‌ترین دلایل کاربرد بالای چاپ جعبه ایندربرد است. مقوای ایندربرد، مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

مزایای چاپ جعبه ایندربرد 

 • داشتن رنگ ثابت

یکی از مهمترین مزایای چاپ جعبه ایندربرد، ثابت‌بودن رنگ این مقوا است. این مزیت باعث می‌شود، جعبه‌هایی با رنگ‌های زیبا، جذاب و چشمگیر را از این جنس مقوا در بازار ببینیم.

 • مقاوم و محکم بودن 

استحکام و مقاومت بالا، از بارز‌ترین مزایای مقوای ایندربرد است و باعث شده از این نوع بسته‌بندی، برای انواع محصولات با وزن سنگین و غیره استفاده شود.

 • داشتن ظاهری زیبا و جالب توجه

از دیگر مزایای مهمی که باعث افزایش محبوبیت چاپ جعبه ایندربرد در صنعت چاپ و بسته‌بندی شده است، ظاهر زیبا و خاص و رنگ‌بندی متنوع و چشم‌نواز آن است. به دلیل داشتن این ویژگی، می‌توان از چاپ جعبه ایندربرد برای بسته‌بندی انواع محصولات برای جذب بالای مشتری، استفاده کرد.

 • دوام زیاد

مقوای ایندربرد، عمر مفید بالایی دارد و از این رو، به انتخاب برتر ‌برای ساخت انواع جعبه در بسته‌بندی محصولات مختلف، تبدیل شده است. برخی کالاها ممکن است مدت زیادی در صف تحویل به بازار، باقی بمانند؛ بنابراین مهم است که کیفیت چاپ جعبه بسته‌بندی آن‌ها، تغییری نکند.

مطلب پیشنهادی: به عنوان یکی از خدمات ویژه مجموعه اندیشه برتر، چاپ هایبرید را به شما معرفی می‌کنیم.

 • بهداشتی ‌بودن

مزیت مهم دیگر چاپ جعبه ایندربرد این است که، این نوع مقوا کاملا بهداشتی است؛ بنابراین در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی، بسیار مورد استقبال قرار گرفته است؛ زیرا به کیفیت مواد غذایی آسیبی نمی‌زند.

معایب چاپ جعبه ایندربرد 

معایب چاپ جعبه ایندربرد

در کنار مزایای زیادی که چاپ جعبه ایندربرد دارد، برخی معایب نیز وجود دارند که لازم است قبل از انتخاب آن، برای بسته‌بندی محصولات خود، از آن آگاه باشید تا بتوانید تصمیم‌گیری درستی داشته باشید. در ادامه به این موارد اشاره می‌کنیم:

 • قدرت کم جذب جوهر در قسمت پشتی مقوا

قدرت جذب جوهر چاپ در بخش پشتی مقوای ایندربرد، کند است و زمان بیشتری برای جذب و خشک شدن چاپ در این قسمت، لازم است. از این رو، برای استفاده از جعبه ایندربرد، برای محصولات و بسته‌بندی‌هایی که به محض چاپ، باید به بازار ارسال شوند، باید دقت کرد.

 • متفاوت بودن دو طرف مقوا

دو سمت مقوای ایندربرد، دارای بافت و ماهیت متفاوتی هستند که در کیفیت چاپ جعبه ایندربرد، بسیار مهم است؛ بنابراین هنگام کار و چاپ، باید دقت کرد که از کدام سمت آن استفاده می‌شود.

ابعاد مقوای ایندربرد 

 • قیمت نسبتا بالا

اغلب قیمت تمام شده چاپ جعبه ایندربرد، نسبت به اقلام مشابه، بیشتر است؛ پس قبل از انتخاب آن برای بسته‌بندی محصولات خود، حتما این مورد را در نظر گرفته و برآورد هزینه داشته باشید.

 • احتمال ترک خوردن روکش UV

اغلب پس از چاپ جعبه ایندربرد، برای افزایش ماندگاری، روکشی از سلفون و UV روی سطح مقوا، کشیده می‌شود. برخی اوقات ممکن است به مرور زمان، این روکش دچار ترک خوردگی‌هایی شود؛ پس چنانچه در مدت طولانی قرار است چاپ جعبه ایندربرد را نگهداری کنید این مورد را در نظر بگیرید.

مطلب پیشنهادی: در صورتی که خدمات چاپ کاتالوگ نیازمندید و قصد دارید اطلاعاتی در رابطه با این مدل از چاپ به دست آورید، به صفحه چاپ کاتالوگ سر بزنید.

در چه صنایعی از مقوای ایندربرد استفاده می شود؟ 

ابعاد مقوای ایندربرد چقدر است؟

در حال حاضر، چاپ جعبه ایندربرد در بازار، دارای ابعاد بسیار متنوعی است و به همین دلیل قادر است، نیازهای مختلف مشتریان برای بسته‌بندی انواع محصولات، در اندازه و ابعاد مختلف را با آن برآورده کرد. این تنوع در ابعاد به صورت زیر است:

 • مقوای 70 در 100 سانتی‌متر
 • مقوای 70 در 90 سانتی‌متر
 •  مقوای 70 در 80 سانتی‌متر
 • مقوای 70 در 120 سانتی‌متر
 • مقوای 70 در 85 سانتی‌متر
 • مقوای 60 در 100 سانتی‌متر
 • مقوای 60 در 90 سانتی‌متر
 • مقوای 80 در 120 سانتی‌متر

به لطف این میزان از تنوع در ابعاد مقوای ایندربرد، مشتریان و تولیدکنندگان قادرند مقوای ایندربرد مورد نظرشان را بر اساس اندازه‌ و ابعاد محصولات خود انتخاب و استفاده کنند.

مطلب پیشنهادی: در صورتی که تمایل به دریافت اطلاعاتی در رابطه با چاپ لیتوگرافی دارید، پیشنهاد می‌کنیم که به صفحه مریوطه مراجعه کنید.

در چه صنایعی از مقوای ایندربرد استفاده می شود؟

همانطور که در بخش‌های قبل به آن اشاره شد، به دلیل مزایا و ویژگی‌های بارز چاپ جعبه ایندربرد، کاربردهای آن در صنعت چاپ و بسته‌‌بندی محصولات مختلف، مانند اقلام خوراکی و بهداشتی، بسیار زیاد است. مهمترین مورد این است که به علت بهداشتی بودن، به عنوان یک ماده بسته‌‌بندی، مورد تایید و مجاز از طرف وزارت بهداشت کشور اعلام شده است. از این رو، تولیدکنندگان اقلام خوراکی و بهداشتی از آن برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده می‌کنند.

باید خاطر نشان کرد که، کاربرد چاپ جعبه ایندربرد فقط به محصولات بهداشتی محدود نشده و از آن‌ها در تولید انواع جعبه‌‌های بسته‌‌بندی برای محصولاتی مانند: کفش‌ها، دستمال کاغذی، جعبه شیرینی و شکلات و غیره استفاده می‌شود، که البته ممکن است از حالت بازیافت شده آن در این موارد استفاده کرد.

چاپ جعبه ایندربرد به چه شکل است؟

آنچه در چاپ جعبه ایندربرد خواندیم:

امروزه صنعت چاپ و بسته‌بندی، دچار تحولات بسیاری شده و تولیدکنندگان به این باور مهم رسیده‌اند که کیفیت و ظاهر بسته‌بندی محصولات، در جلب توجه مشتریان و بازاریابی محصول، بسیار موثر است. در این زمینه، ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد مقوای ایندربرد، آن را به انتخاب برتر تولیدکنندگان و صنایع مرتبط، تبدیل کرده است.

در واقع اولین چیزی که هنگام خرید یک محصول به چشم مشتری خواهد آمد ظاهر و بسته‌بندی آن است. از این رو استفاده از چاپ جعبه ایندربرد با توجه به خصوصیات برتر آن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. افرادی که می‌خواهند محصولاتشان مورد توجه مشتریان قرار بگیرد و درصد فروش‌شان بالا برود، از چاپ جعبه ایندربرد برای بسته‌بندی محصولات خود استفاده می‌کنند. شما هم این نوع مقوا و چاپ را امتحان کنید و تفاوت را احساس کنید.

سوالات متداول

چاپ جعبه ایندربرد به چه شکل است؟

چاپ مقوای ایندربرد کیفیت بالاتری نسبت به سایر انواع مقوا دارد که به دلیل بافت مقوا و کیفیت جنس و کاغذ آن است.

تفاوت مقوای ایندربرد با مقوای گلاسه چیست؟

مقوای گلاسه با گرماژ بالا موقع بسته‌بندی ممکن است بشکند بنابراین آن را سلفون‌ می‌کشند که باعث افزایش قیمت تمام شده‌ بسته‌بندی محصولات خواهد شد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *