صفحه آرایی

در هنگام صفحه ارایی باید به نیاز مخاطب توجه نمایید


امروزه با گسترش فناوری ابزارهای بسیاری از جمله صفحه آرایی، در جهت خوانایی بهتر محتواها استفاده میگردند، که میتوانید محتواهای متنی، تصویری و غیره خود را با چینش و نظم خوبی در کنار یکدیگر قرار دهید. این ابزار می‌تواند اندازه فونت، فاصله بین خطوط، نوع قلم، متن، عکس، رنگ متن را به خوبی ارائه دهد.

با توجه به اثر نویسنده می‌تواند یک قالب اصولی را برای محتوای در نظر گرفته شده را ارائه دهد. البته لازم به ذکر است صفحه آرایی بر پایه اصول و قواعد منحصر به فرد خود خواهد بود که حتما باید رعایت شود و در این مقاله از مجتمع چاپ اندیشه برتر به آن خواهیم پرداخت.

صفحه آرایی چیست
صفحه ارایی به منظور چینش صحیح و منظم متن، برگه و عکس مورد استفاده قرار می‌گیرد

هدف از صفحه آرایی

همانطور که در توضیحات بالا به آن اشاره کردیم، هدف از صفحه آرایی، تنظیم نمودن متن و تصویر در فضایی تعیین شده است. به عنوان مثال می‌توان به کتاب کودک اشاره نمود که دارای فونت، رنگ و تصویرسازی متفاوتی با توجه به رده سنی خواهد بود. پس به طور کلی صفحه آرایی در کتاب و چاپ مجله به گونه ای متفاوت است که باید به آن توجه نمود.

صفحه آرایی چه کاربردی دارد؟

کاربرد صفحه آرایی بسیار گسترده است که می‌توانید در انواع کتاب، مجله، چاپ کاتالوگ، بروشور، رزومه و غیره استفاده نمایید. به طور کلی هر محتوا و متنی که به صورت الکترونیکی و کاغذ استفاده می‌گردد، نیاز به صفحه‌آرایی دارد. این موارد یاید با اصول و قواعد خاصی انجام گیرد تا بتواند رضایت مشتری را در بر گیرد.

صفحه آرایی کتاب چیست؟

یکی از قدیمی‌ترین و معتبرترین صفحاتی که می‌توان به آن اشاره نمود، صفحه ارایی کتاب است. باید نظم و چیدمان آن به گونه‌ای باشد تا مخاطب را به مطلب مورد نظر، هدایت کند و خواننده را به موضوعی که در داخل کتاب به آن پرداخته شده است، ترغیب نماید. نگارش باید به گونه ای باشد که علاوه بر نظم، درک بهتری را برای مطالب در نظر بگیرد.

صفحه ارایی کتاب کودک
با صفحه ارایی کتاب کودک می‌توانید، کودکان را به کتاب مورد نظر خود ترغیب نمایید

صفحه آرایی مجله چیست؟

صفحه آرایی مجله تفاوت بسیاری با صفحه ارایی کتاب دارد. همانطور که در تصویر پایین مشاهده می‌گردد، اینگونه صفحه آرایی ها علاوه بر چیدمان متن، دارای تصاویر بسیار بیشتری نسبت به کتاب است و ترکیب و چیدمان صفحات آن نیز متفاوت می‌باشد. همچنین حجم متن، چیدمان صفحات، اندازه فونت و نوع قلم نیز متفاوت است.

نکات مهم در صفحه آرایی

همیشه نکاتی در صفحه آرایی از اهمیت بالایی برخوردار است که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد:

اصول صفحه آرایی رعایت شود

در صورتی که این روش با اصول خود انجام گیرد، از مشکلات احتمالی جلوگیری خواهد نمود. اصولا این سبک بر پایه سلیقه و سبک طراح و صفحه آرا انجام می‌گیرد تا تاثیر بسیار خوبی را برای مخاطب داشته باشد.

ترکیب بندی در صفحه آرایی

در صورتی که ترکیب بندی در صفحه آرایی به خوبی انجام گیرد، متن و عکس‌ها با چیدمان منظمی خواهند بود. همچنین حس خوبی را به مخاطب انتقال داده و جذابیت و زیبایی آن را چند برابر می‌کند. در یک طراحی حتما باید به خطوط، متن، رنگ، سایه و غیره توجه نمایید.

فضای سفید در صفحه آرایی

فضای سفید و یا فضای منفی در صفحه آرایی، به صفحه‌ای گفته می‌شود که هیچ گونه متن و یا عکسی را در آن مشاهده نکنید. در صفحه آرایی زمانی از یک صفحه سفید استفاده می‌کنید که بخواهید به خواننده استراحتی داده باشید. این فرد می‌تواند با تمرکز بیشتری کتاب مورد نظر خود را مطالعه کند. همچنین در یک کتاب برای آنکه برای کسی که آن کتاب را مطالعه می‌کند، خسته کننده نباشد، در کتاب، از سرفصل فصل یا نمونه های مشابه آن استفاده میکنند.

مطلب پیشنهادی: طراحی چاپ چیست و انواع را نام ببرید؟

عناصر فرمی در صفحه آرایی

برای آنکه بتوانید جذابیت یک کتاب و مجله را بیشتر کنید می‌‎توانید از عناصر فرمی در صفحه آرایی استفاده نمایید. با عناصر فرمی خواهید توانست علاوه بر جذب مخاطب، کتاب بسیار جذابی نیز داشته باشید. این عناصر شامل: خط، اشکال هندسی،هندسی،سطح و غیره هستند. مه به صورت ریز نقش و یا با تکرار بسیار در متن استفاده می‌شود.

نرم افزارهای صفحه آرایی

امروزه نرم افرارهای بسیاری در جهت طراحی صفحه آرایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که کاربر می‌تواند با توجه به تنظیمات در نظر گرفته، برگه و صفحات را چیدمان نماید. صفحه ارایی و چینش برگه‌ها در کتاب و مجله با یکدیگر متفاوت است که باید حتما به این نکته توجه نمایید.

نرم افزارهای صفحه آرایی
با نرم افرارهای صفحه ارایی میتوانید به خوبی صفحات مورد نظر خود را تنظیم نمایید

سوالات متداول صفحه آرایی

عناصر صفحه ارایی شامل چه مواردی است؟

عناصر صفحه آرایی شامل سن مخاطب، جنسیت مخاطب، درآمد مخاطب میباشد.

مفهوم صفحه آرایی چیست؟

مفهوم صفحه ارایی به بالا بردن سرعت و انتقال متن، تصاویر به مخاطب است در صورتی که چیدمان صفحات، متن و تصاویر بهتر باشد، میتواند عملکرد خوبی را به مخاطب انتقال دهد.

نتیجه گیری صفحه آرایی

صفحه آرایی یکی از اصول چیدمان برگه، تصاویر و متن است که با توجه به رده سنی و متن در نظر گرفته شده، می‌توانید از آن استفاده نمایید. عموما تصاویر و متنی که در مجله ها استفاده می‌شوند با حجم و نوع محتواهایی که برای کتاب ها در نظر می‌گیرند، متفاوت هستند.

5/5 - (1 امتیاز)

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *